Szef MSZ: 17 marca w Brukseli seminarium dla państw UE nt. reformy sądownictwa w Polsce

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz zaprezentował założenia „białej księgi” poświęconej zmianom w systemie sądownictwa w Polsce. Zapowiedział, że w sobotę – 17 marca – w Brukseli odbędzie się specjalne seminarium dla państw członkowskich Unii Europejskiej w tej sprawie.

Już dziś minister spraw zagranicznych tłumaczył racje naszego rządu podczas spotkania z przedstawicielami ambasad państw UE i przedstawicielstwa KE w Warszawie.

W swoim wystąpieniu Jacek Czaputowicz zaznaczył, że „biała księga” nakreśla sposoby, którymi będziemy zmieniać system sądownictwa w świetle uzasadnionych oczekiwań naszych obywateli, by zwiększyć jego wydajność oraz sprawiedliwość”.

Szef MSZ zaznaczył też, że w pracach nad reformą rząd korzystał z najlepszych praktyk krajów europejskich.

Wyraził nadzieję, że „biała księga” rzuci nowe światło na debatę nt. praworządności i wykaże, że Polska jest przywiązana do zasad prawa i wartości UE.

– Jesteśmy przekonani, że wprowadzone reformy pomogą w pokonaniu niedostatku polskiego systemu sądownictwa. Jesteśmy też pewni, że zmiany te pozostają w pełnej zgodności ze standardami Unii Europejskiej. Mam nadzieję, że ta „biała księga” potwierdzi, że Polska w żaden sposób nie narusza art. 2 traktatu UE. Uważam, że decyzja Komisji o wszczęciu postępowania z art. 7 traktatu nie jest uzasadniona, biorąc pod uwagę, że to państwa członkowskie będą miały ostatnie słowo w tej skomplikowanej sprawie – mówił Jacek Czaputowicz.

Szef polskiej dyplomacji poinformował, że 17 marca w Brukseli odbędzie się seminarium dla państw członkowskich poświęcone zmianom w systemie sądownictwa w Polsce. Szef MSZ podkreślił, że „będzie to kolejna okazja, żeby omówić reformy sądownictwa w Polsce w sposób profesjonalny i interaktywny”.

Jacek Czaputowicz poinformował, że został osobiście poproszony przez wiceszefa KE Fransa Timmermansa, by przeprowadzić takie seminarium, „ponieważ taka jest potrzeba”.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl