Premier M. Morawiecki: Mamy środki na płatności związane ze zwiększeniem obecności wojsk amerykańskich w Polsce

Mamy środki na ewentualne płatności związane ze zwiększeniem obecności wojsk amerykańskich w Polsce – oświadczył premier Mateusz Morawiecki po wtorkowym posiedzeniu rządu, podczas którego został przyjęty projekt przyszłorocznego budżetu.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier został zapytany przez dziennikarzy, czy w projekcie budżetu na przyszły rok, przewidziano ewentualne środki, które można byłoby wykorzystać na projekt „Fort Trump”.

Szef rządu powiedział, że to jak amerykańskie bazy w Polsce miałyby się nazywać oraz „jak to dokładnie się wszystko potoczy, to decyzje na ten temat przede wszystkim będą zapadały” m.in. w kongresie amerykańskim.

„Co do środków odpowiedź jest krótka: tak, mamy środki na ewentualne płatności w tym roku, w przyszłym. W tym to oczywiście będzie przedwczesne, jeśli chodzi o zwiększenie obecności wojsk NATO, wojsk amerykańskim na naszym terytorium, a w przyszłym roku bardzo chętnie, jeżeli będzie trzeba, już byśmy rozpoczęli pewne prace o charakterze logistycznym i inwestycyjnym” – dodał szef rządu.

W minionym tygodniu prezydent Andrzej Duda spotkał się w Białym Domu z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Andrzej Duda mówił wówczas w Waszyngtonie, że bezpieczeństwo Polski jest dla niego najważniejsze.

„I mam nadzieję, że zbudujemy razem w Polsce >>Fort Trump<<” – mówił Prezydent RP w Białym Domu.

Później, odnosząc się do utworzenia w Polsce takiej bazy dodał: „Wierzę w to głęboko, że jest to możliwe i jestem przekonany, że taka decyzja jest zarówno w polskim interesie, jak i w interesie USA”.

Donald Trump ocenił, że utworzenie stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce, kosztowałoby ok. 2 miliardów dolarów.

„Myślę, że to mogłoby być coś przydatnego dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa naszych krajów” – powiedział.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl