PAP/Grzegorz Michałowski

Premier M. Morawiecki: CPK za kilka lat może być sercem biznesowym Polski

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) może za kilka lat stać się centrum biznesowym i komunikacyjnym Polski – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki na dworcu Łódź Fabryczna.

„Głęboko wierzę, że Polska jest i może być takim wyraźnym centrum, sercem Europy pod wieloma względami, gospodarczym, transportowym, a Centralny Port Komunikacyjny może być za kilka lat sercem biznesowym, sercem komunikacyjnym Polski. Jest to znakomita lokalizacja, która jest do tego predystynowana pod wieloma względami” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Dodał, że budowa CPK to wielka szansa rozwojowa Polski „szansa nie tylko na przełamanie wiekowych zapóźnień, ale szansa na rozwój na miarę XXI wieku”.

„Dzisiaj po kilku latach analiz przystępujemy do realizacji bardzo konkretnych planów. Nazywamy je na roboczo rozwinięciem linii – jednego centrum, jednego hubu – Centralny Port Komunikacyjny i dziesięć szprych, czyli takich arterii kolejowych odchodzących od tego Centralnego Portu Komunikacyjnego” – powiedział premier Morawiecki.

Rząd przyjął w poniedziałek wykaz linii kolejowych o znaczeniu państwowym. Opracowanie to ma umożliwić m.in. sprawniejszą realizację inwestycji kolejowych w ramach planowanej budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

PAP/RIRM

drukuj