fot. PAP/Leszek Szymański

Premier M. Morawiecki: Chcemy wyeliminować patologie i mankamenty całego procesu nadzoru nad składowaniem i utylizacją śmieci

Chcemy wyeliminować patologie i mankamenty całego procesu nadzoru nad składowaniem i utylizacją śmieci – wskazał Premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu oraz minister środowiska Henryk Kowalczyk przedstawili szczegóły rządowych projektów nowelizacji ustaw: o odpadach oraz o Inspekcji Ochrony Środowiska.

Premier podkreślał, że rząd chce się zająć problemem systemowo.

– My chcemy wyeliminować różne nieprawidłowości, patologie, niedoskonałości tego systemu, mankamenty całego procesu nadzoru nad składowaniem śmieci, nad ich utylizacją. Chcemy też podkreślić, że przez wcześniejsze 8-10 lat niewiele się działo w tym zakresie. Właściwie rozmawialiśmy bardzo często o segregowaniu śmieci, to jest bardzo ważne, o utylizacji śmieci, o różnego rodzaju spalarniach śmieci, to było przedmiotem dyskusji. Natomiast fakt, że takie wysypiska płonęły wcześniej jakoś naszych poprzedników nie bardzo interesował – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Minister Henryk Kowalczyk wskazywał, że zaproponowane rozwiązania mają zabezpieczyć i uporządkować system wydawania zezwoleń i kontroli, jeśli chodzi o odpady.

– I w tym pakiecie rozwiązań proponujemy następujące działania. Aby przed uzyskaniem zezwolenia na gromadzenie odpadów i przetwarzanie odpadów był obowiązek posiadania zabezpieczenia finansowego. To może być w postaci wpłaconej kaucji gwarancyjnej, ale również gwarancji bankowej. To nas zabezpieczy przed obecnie nagminnym zjawiskiem porzucania zgromadzonych odpadów i z tym problemem zostają tak naprawdę samorządy – zauważył Henryk Kowalczyk.

Na jutro zwołano dodatkowe posiedzenie Sejmu, podczas którego posłowie zajmą się m.in. pilnymi rządowymi projektami nowelizacji ustaw.

RIRM

drukuj