PAP/Andrzej Grygiel

Premier M. Morawiecki: Auschwitz było jądrem ciemności ludobójczego piekła

Obóz koncentracyjny Auschwitz był jądrem ciemności ludobójczego piekła, które w pokonanej Polsce stworzyła III Rzesza Niemiecka; nigdy nie zapomnimy o ofiarach i nie pozwolimy wymazać prawdy o potwornych zbrodniach – podkreślił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

„W pokonanej Polsce III Rzesza Niemiecka stworzyła piekło na ziemi. Konzentrationslager Auschwitz było jądrem ciemności tego ludobójczego piekła. W 74. rocznicę wyzwolenia obozu powtarzamy, że nigdy nie zapomnimy o ofiarach i nie pozwolimy wymazać prawdy o potwornych zbrodniach” – napisał premier na Twitterze.

W niedzielę na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, a także m.in. około 50 dawnych więźniów obozów III Rzeszy Niemieckiej, duchownych różnych religii oraz dyplomatów m.in. z Rosji i Izraela, odbyły się uroczystości 74. rocznicy wyzwolenia obozu. Patronował im prezydent Andrzej Duda. 27 stycznia na świecie obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz wyzwoliła 27 stycznia 1945 r. Armia Czerwona.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl