By Gary Kramer - This image originates from the National Digital Library of the United States Fish and Wildlife Serviceat this pageTen szablon nie wskazuje stanu prawnego pliku. Standardowy szablon licencji jest nadal wymagany. Aby dowiedzieć się więcej, zajrzyj na stronę Commons:Licencja.See Category:Images from the United States Fish and Wildlife Service., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30605

Podlaskie: Rok 2019 „Rokiem Wilka” w Biebrzańskim Parku Narodowym

Szerokiej edukacji na temat wilka jako gatunku ma służyć ogłoszony w Biebrzańskim Parku Narodowym „Rok Wilka”. Przez cały 2019 r. będzie o tym mowa na różnych spotkaniach, by podnosić wiedzę przyrodniczą w społeczeństwie o tych zwierzętach – poinformował PAP Biebrzański Park Narodowy.

Biebrzański Park Narodowy jest największym polskim parkiem narodowym. Chroni jedne z najcenniejszych w Europie obszarów bagiennych. Park informuje, że z danych szacunkowych wynika, że na jego terenie żyją 23 wilki.

„Wilki pozostają na szczycie drabiny troficznej. Limitują zagęszczenie populacji dzikich ssaków kopytnych. Przynoszą ekonomiczne korzyści gospodarce leśnej, rolnej i ochronie przyrody” – mówi o roli wilków Beata Głębocka z działu edukacji Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Park chce edukować społeczeństwo na temat wilków, bo ocenia, że wiedza o roli tych zwierząt w przyrodzie nie jest „wystarczająca”.

Wilkom będzie poświęcona w marcu organizowana przez Biebrzański Park Narodowy „Wszechnica Biebrzańska”. Wszechnica to okazja do wysłuchania wykładów specjalistów, a także wycieczka terenowa. W lipcu planowane są warsztaty plastyczne „Dzień wilka” – podaje park w harmonogramie wydarzeń zaplanowanych na 2019 r.

Biebrzański PN informuje, że według danych z „Atlasu ssaków Polski”, na przełomie 2013 i 2014 r. w Polsce było ok. 900-1 tys. wilków. Wilki są pod ścisłą ochroną.

„Wilki zawsze budziły kontrowersje. Przez lata były przez ludzi tępione, jako zwierzęta niepożądane zagrażające zwierzętom gospodarskim. Jeszcze niedawno były zabijane dla cennego futra, a za każdego zastrzelonego osobnika wypłacano nagrodę. Na szczęście na przestrzeni ostatniego półwiecza człowiek zaczął spoglądać na wilka łaskawiej” – podaje park biebrzański na swojej stronie internetowej. Przypomina, że to, że wilki są pod ochroną to efekt wielu przeprowadzonych badań naukowych o tym jaką rolę odgrywają wilki w środowisku.

„Fakt, że jeszcze niedawno zwalczane były na wszelkie możliwe sposoby sprawia, że myśląc o tych zwierzętach należy się zastanowić nad człowiekiem i jego wszechwładnym stosunkiem do przyrody” – podkreśla park.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl