Premier Beata Szydło: łączymy się w bólu z Nowym Jorkiem; opłakujemy ofiary

Łączymy się w bólu z Nowym Jorkiem. Opłakujemy ofiary, jesteśmy z tymi, którzy ucierpieli – napisała w środę na Twitterze premier Beata Szydło. Razem przeciwstawmy się ekstremistom, wszyscy – zaapelowała szefowa rządu.

Do zamachu w Nowym Jorku odniósł się także prezydent Andrzej Duda, pisząc na Twitterze: „Moje myśli i modlitwy są z naszymi przyjaciółmi w Nowym Jorku. Jednoczymy się przeciw terrorowi”.

Również marszałek Senatu Stanisław Karczewski wskazał, że łączy się w bólu z rodzinami ofiar ataku terrorystycznego w Nowym Jorku.

Kondolencje rodzinom ofiar złożył również minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

We wtorek ok. godz. 15:00 miejscowego czasu zamachowiec wjechał wynajętym pick-upem m.in. w pieszych, biegaczy i rowerzystów na ścieżce rowerowej nad brzegiem rzeki Hudson na Manhattanie. Zginęło co najmniej 8 osób, a 11 zostało rannych. Po przejechaniu ok. 1,5 km sprawca zderzył się z innym pojazdem, wyskoczył z auta i zaczął uciekać, krzycząc „Allahu Akbar!”. Policjant postrzelił go w brzuch. Według władz, sprawca działał w pojedynkę. Jak podała nowojorska policja, atak planowany był przez parę tygodni, a zamachowiec pozostawił notatki, w których powołuje się na tzw. Państwo Islamskie.

Konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski jeszcze we wtorek informował, że nie ma doniesień o Polakach wśród ofiar lub poszkodowanych.

Według źródła zbliżonego do dochodzenia, sprawcą jest 29-letni imigrant z Uzbekistanu Sajfullo Sajpow, który do USA przyjechał w 2010 roku i miał prawo stałego pobytu w tym kraju. Według władz, sprawca działał w pojedynkę. W liście kondolencyjnym do prezydenta USA Donalda Trumpa prezydent Uzbekistanu Szawkat Mirzijojew zadeklarował pomoc tego kraju w śledztwie.

PAP/RIRM

drukuj