Prawybory w USA: w New Hampshire wygrali Trump i Sanders

Republikanin Donald Trump oraz demokrata Bernie Sanders wygrali prawybory w New Hampshire – wynika ze wstępnych wyników wyborów. Tym samym potwierdziły się przedwyborcze sondaże faworyzujące dwóch kontrowersyjnych kandydatów.

Zgodnie z przewidywaniami amerykańskich mediów w New Hampshire wyniki prawyborów były podobne do tych sondażowych. Po stronie Demokratów wygrał obiecujący „polityczną rewolucję” i określający się jako socjalista senator z Vermont Bernie Sanders, który pokonał Hilary Clinton.

– Wspólnie wysłaliśmy wiadomość, której echo będzie słyszalne od Wall Street do Waszyngtonu, od Maine do Kalifornii. Usłyszą, że rząd naszego wielkiego kraju należy do wszystkich ludzi, a nie do garstki bogatych autorów kampanii wyborczych – powiedział Bernie Sanders z Partii Demokratycznej.

Prawybory wśród kandydatów ubiegających się o prezydencką nominację Partii Republikańskiej wygrał miliarder i populista Donald Trump, który pogratulował Berniemu Sandersowi.

– Przede wszystkim gratulacje dla Berniego, który wygrał w pełni sprawiedliwie, trzeba mu pogratulować. Ale słyszałem część mowy Berniego. Chce rozdać nasz kraj ludziom. Chce wszystko rozdać a my nie zamierzamy na to pozwolić – mówi Donald Trump z Partii Republikańskiej.

Wybory w New Hampshire zdaniem amerykańskich analityków nie są miarodajne dla przyszłych wyników w innych stanach. Powodem jest niereprezentatywny elektorat.


TV Trwam News/RIRM

drukuj