Prawo o aktach stanu cywilnego wraca do Sejmu

Senatorowie zaproponowali głównie redakcyjne poprawki do ustawy; odrzucili natomiast poprawki PiS-u, które miały utrudniać Polakom zawieranie za granicą tzw. małżeństw jednopłciowych.

Za całością ustawy głosowało 53 senatorów, przeciw było 26, jeden senator wstrzymał się od głosu. Przeciw byli przede wszystkim senatorowie PiS-u

Jeszcze przed głosowaniem senator Jan Maria Jackowski zwracał uwagę, że zapis dotyczący zaświadczenia o stanie cywilnym może być wykorzystany do wprowadzenia w Polsce jednopłciowych małżeństw.

Z tego tytułu wydaje się sprawą bardzo istotną, abyśmy nie tworzyli prawa, które nie będzie jednoznaczne i które będzie otwierało furtkę, żeby na terenie Polski wprowadzać sytuacje nie mające oparcia w Konstytucji  RP. Myślę tutaj szczególnie o Art. 18 Konstytucji RP. Myślę, że rodzina, małżeństwo zapisane w Konstytucji, to jest fundament ładu społecznego – zaznaczał  senator Jan Maria Jackowski.

Zgodnie z ustawą, 1 stycznia 2015 r. rozpocznie się informatyzacja rejestracji aktów stanu cywilnego. Od tego momentu akty: urodzeń, małżeństw i zgonów mają być rejestrowane w systemie teleinformatycznym.

Dzięki temu w dowolnym urzędzie stanu cywilnego w kraju będzie można otrzymać papierowy odpis aktu stanu cywilnego, niezależnie od tego, gdzie jest przechowywany.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl