fot. port.gdynia.pl

Prawie o 13 proc. wzrosły w pierwszych ośmiu miesiącach przeładunki w Porcie Gdynia

Od stycznia do sierpnia 2021 r. o prawie 13 proc. wzrosły przeładunki w Porcie Gdynia w porównaniu do pierwszych ośmiu miesięcy ubiegłego roku – przekazała w czwartek spółka.

„Port Gdynia po ośmiu miesiącach roku 2021 osiągnął wzrost przeładunków 12,8 proc. ogółem (w samym sierpniu 15,2 proc. rdr). Największe wzrosty odnotowano w grupach ładunkowych: drewno +112,5 proc. (w sierpniu 607,1 proc.), ropa i przetwory naftowe +70,7 proc., (w sierpniu 26,4 proc.)” – poinformował kierownik działu marketingu i komunikacji korporacyjnej Zarządu Morskiego Portu Gdynia (ZMPG) Marcin Wojciechowski.

Zaznaczył, że w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy bieżącego roku można było również zaobserwować trend wzrostowy w przeładunku kontenerów.

„Wzrost ten liczony w TEU wyniósł 11,9 proc.” – podał.

„Mamy w tej chwili bardzo ciekawą sytuację na rynku kontenerowym, gdyż dostępność kontenerów na rynku jest ograniczona, a łańcuchy dostaw nie są stabilne. Dla Portu Gdynia okazała się to być szansa, nie zagrożenie” – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes ZMPG Jacek Sadaj.

Wyjaśnił, że wzrosty Portu Gdynia w tej grupie przeładunkowej wynikają m.in. z uruchomienia połączeń oceanicznych ze wschodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych, Tunezją, a także Indiami i Pakistanem.

„Ma to niebagatelny wpływ na wielkość przeładunków, m.in. dlatego, że te połączenia są obsługiwane przez większe jednostki” – wyjaśnił.

PAP

drukuj