Prawie 19 mln zł z resortu nauki na remont budynku filii UwB w Wilnie

Prawie 19 milionów złotych przekaże Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na remont oraz rozbudowę budynku wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku (UwB). Dziś w Białymstoku umowę w tej sprawie podpisał wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin i władze uczelni. Uczelnia wyłoży 4,2 mln zł.

W Wilnie działa wydział ekonomiczno-informatyczny białostockiej uczelni. Wydział ma budynek, ale ze względu na zły stan techniczny nie jest on użytkowany. Teraz będzie wyremontowany i rozbudowany. Będzie tam siedziba wydziału.

Uniwersytet w Białymstoku (UwB) uruchomił wydział ekonomiczno-informatyczny w Wilnie w październiku 2007 roku. Jak podkreślał minister Jarosław Gowin, filia w Wilnie jest jedyną filią zagraniczną polskiej uczelni. Władze uczelni wielokrotnie wcześniej podkreślały, że celem powołania placówki w Wilnie było podniesienie wskaźnika wyższego wykształcenia polskiej mniejszości na Litwie.

„Wzięliście państwo na siebie ciężar realizacji misji, która powinna spoczywać na całym polskim państwie. Tą misją jest podtrzymywanie polskości na terytorium Litwy, budowa inteligenckich, intelektualnych, profesjonalnych elit polskich” – powiedział wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin.

Filia w Wilnie od początku miała problemy lokalowe, zajęcia odbywały się w wynajmowanych pomieszczeniach w kilku miejscach w Wilnie, co – jak informuje uczelnia – nie gwarantowało należytego komfortu studentom i pracownikom. Oznaczało też dodatkowe wydatki dla uniwersytetu. Dzięki podpisanej w środę umowie wydział zyska własną siedzibę.

W wileńskiej filii UwB studenci kształcą się na trzech kierunkach: ekonomii, informatyce i europeistyce; są to studia licencjackie. Od 2014 roku uruchomiono też studia II stopnia na kierunku ekonomia. Jak informuje uczelnia, do tej pory studia w wileńskiej filii ukończyło ponad 600 absolwentów; aktualnie kształci się ponad 290 studentów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl