Fot. PAP

Prace nad programem rozwoju górnictwa

Najprawdopodobniej w kwietniu bądź w maju zakończą się prace nad projektem „Programu rozwoju górnictwa na lata 2016-2020 z perspektywą do roku 2027” – poinformowali związkowcy z Górniczej Solidarności.

Wczoraj odbyło się spotkanie zespołu pracującego nad projektem. Wszyscy zgodzili się żeby wypracowane założenia zostały wpisane w rządowy program gospodarczy. Problem w tym, że takiego nie ma.  Związkowcy chcą rozmawiać na ten temat z premierem Donaldem Tuskiem  podczas spotkania, które planowane jest na 13 sierpnia.

Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”, podkreśla że zespół wskaże kierunki w jakich ma iść w przyszłości górnictwo.

– Na przykład, że energetyka polska będzie stała na węglu, że nasi pracodawcy mają obowiązek sprzedawać węgiel nie tylko na terenie Polski, ale UE i poza nią, ponieważ rynki zbytu na węgiel się poszerzają – powiedział Kazimierz Grajcarek.

Projekt programu rozwoju górnictwa to drugi dokument, nad którym dyskutują w ostatnich miesiącach przedstawiciele rządu i związków. Wcześniej rozpoczęły się prace nad założeniami ustawy o funkcjonowaniu górnictwa w latach 2016-2027.

Zastąpi ona dotychczasową ustawę o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015. Zgodnie z danymi resortu gospodarki strata polskiego sektora górnictwa węgla kamiennego po pięciu miesiącach 2014 r. wyniosła 631 mln zł.

RIRM

drukuj