Pozytywne prognozy KE dot. polskiego PKB

Polski produkt krajowy brutto wzrośnie o 3,7 proc. w tym roku, a w przyszłym o 3,6 procent – ocenia Komisja Europejska w wiosennych prognozach gospodarczych. W lutym KE szacowała, że tempo wzrostu polskiego PKB wyniesie 3,5 proc., zarówno w 2016, jak i w 2017 r.

Z opublikowanych prognoz wynika, że polski deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych wyniesie 2,6 proc. PKB w tym roku. Z kolei w 2017 roku – 3,1 proc. PKB.

Według raportu Komisji Europejskiej głównym motorem wzrostu gospodarczego w Polsce pozostanie prywatna konsumpcja.

W ocenie Europosła dr Zbigniewa Kuźmiuka, ekonomisty, są to prognozy ostrożne.  Komisja nie posiada pełnej wiedzy o skutkach programu 500 plus – dodaje.

– To jest kwota 22 mld, która zostanie przeznaczona na konsumpcję i moim zdaniem, jeśli chodzi o PKB – zarówno w tym roku, jak i w roku następnym – to wzrost będzie wyższy niż prognozuje Komisja. To będzie wzrost bliski 4 proc., ale generalnie te dane dla Polski, które prezentuje Komisja, są pozytywne i miejmy nadzieję, że w związku z tym agencje ratingowe także nie będą podejmowały decyzji politycznych – mówi dr Zbigniew Kuźmiuk.

Najnowsze prognozy dla całej Unii Europejskiej i strefy euro są o 0,1 punktu procentowego gorsze niż te z lutego bieżącego roku. Według KE gospodarka Unii Europejskiej będzie się rozwijać w 2016 r. w tempie 1,8 proc. PKB, a w 2017 r. – o 1,9 proc. PKB.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl