Pozwali banki europejskie

Amerykańscy weterani i członkowie rodzin amerykańskich żołnierzy zabitych w Iraku pozwali do sądu pięć europejskich banków, twierdząc, że operowały one irańskimi pieniędzmi, z których opłacano zamachy i przydrożne bomby w Iraku.

Pozew złożyli w sądzie okręgowym w Brooklynie w Nowym Jorku adwokaci specjalizujący się w sprawach o finansowanie terroryzmu. Reprezentują oni ponad 200 weteranów i członków rodzin ofiar. Oskarżają banki o konspirację z bankami irańskimi, objętymi amerykańskim sankcjami.

Pozwane banki to Barclays, Credit Suisse, HSBC, Standard Chartered i Royal Bank of Scotland Group.

Pozew wniesiono na mocy amerykańskiej ustawy antyterrorystycznej z 1992 roku, która pozwala ofiarom na wniesienie prywatnych pozwów przeciwko domniemanym sponsorom operacji przeprowadzonych przez bojowników.

Irańskie banki, według pozwu, przelały ponad 100 mln dolarów dla ugrupowań bojowników działających w Iraku.

Od 2009 roku pięć tych banków zgodziło się zapłacić około 3,2 mld dolarów rządowi amerykańskiemu za pogwałcenie sankcji nałożonych przez USA na Iran, Libię i Kubę. Wszystkie te banki podpisały umowy o odroczeniu ścigania z Ministerstwem Sprawiedliwości USA, obok umów z amerykańskim nadzorem bankowym.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl