CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=295241

Poznań: Wieczór Kościołów w świątyniach na poznańskim Łazarzu

Podczas tegorocznego Wieczoru Kościołów, który odbędzie się w sobotę, można będzie zwiedzić i poznać historię poznańskich świątyń na Łazarzu – kościoła św. Anny i kościoła Matki Boskiej Bolesnej. Na uczestników wydarzenia czeka też spektakl i koncert w Szkole Katolickiej przy ul. Głogowskiej.

Jak tłumaczył rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu ks. Maciej Szczepaniak, Wieczór Kościołów to wydarzenie organizowane w nawiązaniu do popularnej Nocy Muzeów. Ideą wydarzenia jest przybliżenie mieszkańcom Wielkopolski zabytkowych, ważnych i interesujących kościołów.

W tym roku uczestnicy wydarzenia zyskają okazję poznania historii kościołów poznańskiej dzielnicy Święty Łazarz.

W kościele św. Anny można będzie posłuchać opowieści o freskach wybitnego polskiego artysty prof. Wacława Taranczewskiego, a także z wieży kościoła zobaczyć panoramę miasta.

Następnie w Szkole Katolickiej przy ul. Głogowskiej odbędzie się koncert, a po nim przedstawienie teatralne przygotowane przez młodzież „Lekcja historii”. Zaplanowano także wykład o „Księdzu Piotrowskim i jego szkle”.

Od godz. 20.00 w kościele Matki Boskiej Bolesnej przy ul. Głogowskiej można będzie posłuchać o historii świątyni, zobaczyć wierną kopię Piety Michała Anioła z bazyliki watykańskiej, a także poznać historię Łazarza odzwierciedloną na tablicach pamiątkowych.

Pierwszy Wieczór Kościołów odbył się w Poznaniu w 2010 r. W kolejnych edycjach wydarzenia, cieszącego się dużym zainteresowaniem zwiedzających, można było lepiej poznać m.in. Ostrów Tumski, kościoły barokowe i klasztorne czy podziemia poznańskich świątyń. Z okazji 1050-lecia chrztu Polski Wieczór kościołów poświęcony był świątyniom związanym z początkami chrześcijaństwa na ziemiach polskich.

fot. w

drukuj