fot. flickr.com

Pozew ws. fałszowania badań produktów genetycznie modyfikowanych

Europejska agenda odpowiedzialna za bezpieczeństwo żywnościowe oraz międzynarodowy koncern biotechnologiczny Monsanto mogły fałszować rezultaty badań dot. produktów genetycznie modyfikowanych.

Pozew w tej sprawie złożyła grupa europejskich organizacji pozarządowych zrzeszonych w Global 2000– informuje portal prawy.pl.

Zdaniem grupy, władze unijnej agendy oraz koncern chciały na bazie błędnych danych utrzymać na rynku glifosat, który jest składnikiem niektórych środków stosowanych przy produkcji GMO.

Global 2000 wskazuje, że celowo zlekceważono badania przeprowadzone przez Agencję Badań nad rakiem, która ostrzegła, że środki na bazie glifosatu są prawdopodobnie rakotwórcze.

Szef solidarności rolników Indywidualnych i senator PiS-u Jerzy Chróścikowski zwraca uwagę, że działania unijnej agendy ds. bezpieczeństwa żywnościowego budzą sporo wątpliwości.

– Wielokrotnie poruszaliśmy temat pomijania pełnych badań, a szczególnie przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Żywnościowego. Mamy wiele wątpliwości, dlatego, że na pytania w Komisji Europejskiej odpowiedź jest prosta. My nie jeździmy, nie pobieramy prób, tylko żądamy dostarczenia prób materiału przedstawionego do badania. Więc to narzuca samą myśl czy rzetelność przedstawianych materiałów do badania i wiarygodność tego materiału. A jeśli dodatkowo chodzi o to, że jakieś raporty są nieujawnione to tym bardziej trzeba to zbadać i te wątpliwości szczególnie w unii świadczą o wielkim lobby – powiedział Jerzy Chróścikowski.

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja dotycząca dalszego używania glifosatu na terenie Unii Europejskiej.

RIRM

drukuj