Powstanie Agencja Rozwoju Szpitalnictwa

Ministerstwo Zdrowia powoła Agencję Rozwoju Szpitalnictwa. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, placówki medyczne będą mogły z tej instytucji pożyczać środki, m.in. na spłatę długu lub inwestycje.

Pieniądze mają być przekazywane w formie atrakcyjnych kredytów i trafiać głównie do szpitali, które mają małe szanse na pozyskanie pieniędzy z innych źródeł.

Do akceptacji danego projektu będzie potrzebna zgoda wojewody. Część ekspertów zwraca jednak uwagę, że pomysł ministerstwa nie rozwiązuje problemów m.in. niskiej rentowności procedur i nieefektywnego zarządzania w placówkach.

Poseł Tomasz Latos, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia podkreśla, że każde wsparcie dla szpitali jest bardzo pożądane.

– Nie znam szczegółów tej propozycji, natomiast na pewno należy szukać możliwości wsparcia dla poszczególnych szpitali. Dużo gorszą wersją jest przecież branie różnego rodzaju kredytów komercyjnych. Jeżeli ktoś przedstawi pomysł na restrukturyzację i z tego tytuły będzie mógł liczyć na preferencyjny kredyt ze strony państwa, to myślę, że jest to dobry pomysł –  komentuje Tomasz Latos.

Wiele polskich placówek medycznych zmaga się obecnie z problemami finansowymi.

Według danych na koniec ubiegłego roku zadłużenie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz części szpitalnych spółek wyniosło ok. 14 mld zł.

RIRM

drukuj