„Powstań Polsko, skrusz kajdany!” – Pomorski Marsz w obronie TV Trwam

Ulicami Gdańska przeszedł II Pomorski Marsz w obronie TV Trwam, Radia Maryja, Wolności, Godności  i Prawdy. Uczestniczyło w nim ok. 50 tys. osób. Wcześniej sprawowana była Msza św. Homilię wygłosił o. Tadeusz Rydzyk.

Marsz rozpoczął się Mszą świętą  w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii – ks. kan. Ludwik Kowalski, homilię wygłosił o. Tadeusz Rydzyk, Dyrektor Radia Maryja.

Ks. kan. Ludwik Kowalski w słowie przywitania powiedział, że wierni którzy przybyli do Bazyliki chcą się nie tylko modlić, ale dać świadectwo odpowiedzialności.

– Gromadzimy się w szczególnym miejscu. Bazylika św. Brygidy była miejscem, w którym wierzący, ale również poszukujący daru wiary schodzili się i wspólnie zanosili błaganie ku Bogu: „Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie”. (…) Przyszliśmy by po zakończonej Mszy św. dać świadectwo zaangażowania w sprawy dla nas istotne: wolność słowa, społeczną solidarność, poczucie odpowiedzialności za losy Kościoła i Narodu – powiedział ks. kan. Henryk Kowalski.

Ojciec Tadeusz Rydzyk, Dyrektor Radia Maryja w homilii nawiązał do ważnych historycznych wydarzeń gdańskiej ziemi. Wymienił m.in. narodziny „Solidarności”, która „otworzyła bramy wolności w krajach zniewolonych systemem totalitarnym”.

Powiedział, że dziś także jesteśmy zniewalani: działaniami antyrodzinnymi, pogłębionym bezrobociem, kłamstwami, wzbudzaniem nienawiści do Kościoła i prawdziwych patriotów. Zaznaczył, że jesteśmy też dyskryminowani nieprzyznaniem TV Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie.

– Dla telewizji niezależnej, katolickiej, dla ogromniej większości Polaków i katolików w naszej Ojczyźnie. To jest nienormalne. Jesteśmy w następnej niewoli. Jesteśmy świadomi wielu krzywd wyrządzanych ludziom walczącym, pragnącym solidarności – powiedział o. Tadeusz Rydzyk.

O. Tadeusz Rydzyk akcentował, że w Ojczyźnie potrzebny jest dialog: od rządzących do rządzonych. Przestrzegł, że inaczej grozi nam chaos, przemoc i zniszczenie. Dodał, że tak wywołuje się wojny, także domowe. Tu – jak zaznaczył – ogromną rolę odgrywają media mętnego nurtu. Apelował o argumenty prawdy, by dopuszczać do głosu rozmówców, bez kpiny. Dyrektor Radia Maryja mówił, że potrzebna jest nie tylko modlitwa, ale i czyn.

Dobra modlitwa rodzi dobre owoce. Człowiek wierzący jest realistą. Idąc do świętości  twardo chodzi po ziemi, rozumie rzeczywistość, ale patrzy na cel ostateczny – w Niebo. Powstań więc Polsko, skrusz kajdany, kajdany kłamstwa, niszczenia świętości rodziny, nieporozumień, niesprawiedliwości, agresji, manipulacji także w mediach. Powstań Polsko do wzajemnego szacunku, dialogu na argumenty dobra, prawdy. Powstań do miłości Pana Boga, człowieka, do solidarności – powiedział o. Tadeusz Rydzyk, Dyrektor Radia Maryja.        

Po Mszy św. ulicami Gdańska pod Pomnik Poległych Stoczniowców przeszedł II Pomorski Marsz w obronie TV Trwam, Radia Maryja, Wolności, Godności  i Prawdy.

Współorganizator manifestacji poseł Andrzej Jaworski wyraził nadzieję na to, że po raz kolejny z Gdańska wyjdzie iskierka prawdziwej wolności naszej ojczyzny.

Wydawałoby się że wolność raz odzyskana przez stoczniowców i mieszkańców Gdańska będzie raz na zawsze,  ale widać musimy cały czas o tą wolność walczyć, walczyć o godność człowieka. Dlatego po raz kolejny musimy się spotkać w Gdańsku, aby stąd wyszła iskierka wolności na całą Ojczyznę. Jestem przekonany, że po raz kolejny ta iskierka zaowocuje, że wytrwamy i będziemy tak długo trwać w proteście, aż obecnie rządzący doprowadzą do sytuacji, w której TV Trwam będzie na multipleksie, dziennikarze będą wolni i będą mogli głosić to co uważają za słuszne i prawdziwe – powiedział  poseł Andrzej Jaworski.

Organizatorami marszu byli Krucjata Różańcowa za Ojczyznę, Stowarzyszenie Kombatanckie i Niepodległościowe oraz Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości.

Przypominamy, że trwa akcja zbierania podpisów pod protestem do KRRiT przeciwko dyskryminacji TV Trwam. Do piątku 23 listopada policzono 2 mln 401 tys. 62 kopie podpisów.

RIRM

drukuj