fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Powstał program do nadzorowania wyborów

Zjednoczona Prawica przedstawiła program, który ma ułatwić  nadzorowanie najbliższych wyborów prezydenckich.

Aplikacja na telefon: „zgłoś nadużycia wyborcze” pozwoli każdemu, kto zauważył jakiekolwiek nieprawidłowości w czasie głosowania, zgłosić je – wskazując miejsce, opisując problem, a nawet dokumentując je na zdjęciu.

Jadwiga Emilewicz, wiceprezes Polski Razem, podkreśliła, że ubiegłoroczne wybory samorządowe poważnie naruszyły zaufanie obywateli do podstawowych instytucji państwa.

– Dlatego przygotowaliśmy coś, co ułatwi obywatelom stanie na straży tych instytucji. Wiele nadużyć, które miały miejsce w czasie ostatnich wyborów, zostało zgłoszonych w wyniku ruchów oddolnych. My przygotowaliśmy instrument, który ułatwi pełnić straż. Najbliższe wybory traktujemy jako rodzaj pilotażu, bo to będą stosunkowo łatwe wybory i możemy sądzić, że potencjalna ilość nadużyć nie będzie bardzo duża; dlatego łatwo będzie to przetestować. Będziemy wiedzieli, które funkcjonalności są dobre, a które złe. Prawdziwy test i pełne użytkowanie będziemy chcieli wdrożyć podczas wyborów parlamentarnych – powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Poseł Jarosław Gowin dodał, że aplikacja jest także odpowiedzią na kłopoty PKW, która zmaga się z nowoczesnymi technologiami przy liczeniu głosów.

– Zwykła oddolna inicjatywa obywatelska może zapewnić każdemu z nas, każdemu Polakowi, możliwość kontrolowania przebiegu wyborów, zgłaszania nieprawidłowości i w ten sposób wykazywania swojej obywatelskiej odpowiedzialności za kształt Rzeczpospolitej – stwierdził poseł Jarosław Gowin.

Aplikację mobilną na telefon można ściągnąć ze strony internetowej pod adresem www.kampania2015.pl.

RIRM

drukuj