fot. https://www.muzeum-radom.pl/

Powstaje nowa szopka w Muzeum Wsi Radomskiej

Twórcy ludowi z ziemi radomskiej przygotowują rzeźby do drewnianej szopki, która pojawi się w okresie Bożego Narodzenie w zabytkowym kościele pw. św. Doroty z Wolanowa. Drewniana świątynia znajduje się na terenie Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.

Każdego roku w okresie Świąt Bożego Narodzenia w radomskim skansenie prezentowane były szopki ze zbiorów muzeum. W tym roku muzeum postanowiło stworzyć własną drewnianą kompozycję świąteczną.

Figury Świętej Rodziny, Trzech Króli, aniołów, pasterzy i zwierząt wyrzeźbią w drewnie artyści ludowi z ziemi radomskiej.

„W tym roku zaprosiliśmy do współpracy twórców ludowych: Józefa Kondeję, Adama Sobienia, Stanisława Grudnia i Jacka Pożyczkę” – powiedziała dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej, Ilona Jaroszek.

Dodała, że każdy z nich ma swój indywidualny styl i ludowy charakter.

„Prostota formy, ludowość – to elementy, które zapewne będą świadczyć o wyjątkowości dzieła” – zauważyła.

Szopka zostanie umieszczona w prezbiterium kościoła pw. św. Doroty z Wolanowa. Po raz pierwszy zostanie zaprezentowana 15 grudnia. Tego dnia zaplanowano także spotkanie bożonarodzeniowe z udziałem społeczności katolickiej, ewangelicko-augsburskiej oraz prawosławnej. Szopkę będzie można oglądać do 2 lutego.

Kościół pod wezwaniem św. Doroty z Wolanowa jest jednym z nielicznych starych, drewnianych kościołów zachowanych na Mazowszu. Ocalały w nim trzy drewniane późnobarokowe ołtarze i ambona. Cennym wykończeniem ołtarzy jest ażurowa snycerka, złocona, o motywach winorośli i anielskich skrzydeł. W ołtarzach bocznych umieszczone są cenne XVII-wieczne obrazy olejne, które przedstawiają Opatrzność Bożą i świętą Teklę.

Fundatorką kościoła była Anna z Janickich Kwaśniewska, właścicielka leżących w pobliżu Wolanowa wsi Kowala-Duszocina i Strzałków. Świątynię wzniesiono prawdopodobnie w miejscu starszej, wcześniej rozebranej. Na przestrzeni 150 lat kościół przechodził kilkanaście remontów i drobniejszych napraw. Obecny kształt kościoła prezentowany na terenie skansenu odpowiada jego wyglądowi z przełomu XVIII i XIX w. Kościół zbudowany został w konstrukcji węgłowej z bali modrzewiowych. Ściany nawy i prezbiterium są z zewnątrz pokryte gontem. Dach gontowy zwieńczony jest nad ścianą tęczową barokową wieżyczką z sygnaturką.

Na terenie Muzeum Wsi Radomskiej znajduje się ponad 60 obiektów dawnego budownictwa wiejskiego – drewniane chałupy, dwory, kościół, budynki gospodarcze, kuźnie i wiatraki.

Skansen posiada również 16 tys. eksponatów ruchomych. To m.in. kolekcje starych maszyn rolniczych, narzędzi, przedmiotów codziennego użytku i sztuki ludowej.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl