Powraca temat delegalizacji Komunistycznej Partii Polski

Kolejne organizacje i osoby domagają się delegalizacji Komunistycznej Partii Polski. Ugrupowanie odwołuje się do ideologii komunistycznej, na stronie internetowej pokazuje sierp i młot – argumentuje m.in. Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

Kontrowersje wzbudza też fakt, że partia została zarejestrowana w 2002 r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie.

Mimo apeli do kolejnych ministrów sprawiedliwości o wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego i usunięcie Komunistycznej Partii Polski z rejestru partii – tak się nie stało.

Sprawą zajął się dopiero aktualny minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro i przekazał ją do Prokuratury Krajowej.

100 lat Niepodległej Polski to najwyższy czas, by zakazać istnienia organizacji odwołujących się do zbrodniczych ideologii – podkreśla poseł Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego.

– Istnieje pewna luka w polskim prawie dotycząca działalności organizacji o charakterze komunistycznym czy nazistowskim, bowiem wyłącznie potępiane jest odwoływanie się do metod i praktyk totalitarnych reżimów, a należałoby wprost jednoznacznie w prawodawstwie potępić ideologię – zarówno niemiecki narodowy socjalizm, jak i komunizm jako taki. Te dwie ideologie powinny być zakazane same z siebie, a nie tylko wynikająca z nich praktyka, dlatego jest ta działalność też z powodu istniejącej luki w prawie. Mam nadzieje, że pomimo tej luki w prawie uda się zdelegalizować spadkobierców komunistycznych ideologii – zaznacza poseł.

Prokuratura Krajowa powołała specjalny zespół śledzący działalność Komunistycznej Partii Polski. Organizacje patriotyczne liczą, że po analizie materiału przez śledczych minister Zbigniew Ziobro sformułuje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego i Komunistyczna Partia Polski zostanie rozwiązana.

RIRM

drukuj