fot. twitter.com

Komisja regulaminowa rozpatrzy projekt dot. zmiany trybu pracy posłów

Jeszcze dziś sejmowa komisja regulaminowa podczas pierwszego czytania rozpatrzy projekt uchwały dot. zmiany Regulaminu Sejmu. Uchwała zakłada zmianę trybu pracy posłów. Autorem projektu jest Prezydium Sejmu z marszałkiem Izby Markiem Kuchcińskim na czele.

Uchwała zakłada wprowadzenie trzytygodniowego trybu pracy posłów: jeden tydzień poświęcony byłby obradom plenarnym, drugi – pracy w komisjach, a trzeci – pracy posłów w terenie.

Obecnie posiedzenia Sejmu odbywają się dwa razy w miesiącu, a posłowie muszą łączyć pracę w komisjach z pracami na Sali plenarnej oraz innymi sejmowymi obowiązkami.

Ten system, który mamy obecnie często jest poddawany krytyce, przede wszystkim ze względu na frekwencję i jakość pracy – mówi Andrzej Grzegrzółka, dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu.

– Posłowie muszą de facto biegać, przemieszczać się między różnymi miejscami. Może się to odbijać na jakości ich pracy. Teraz będzie inaczej. Chodzi o to, żeby pracować w systemie trzytygodniowym, tzn. tydzień prac w sali plenarnej, tydzień prac komisyjnych i tydzień prac w terenie i potem znowu do tego podziału tygodniowego wracamy – tak będziemy pracować w przyszłym roku. Kwestia frekwencyjna jest podstawowa, ale nie tylko. Jakość pracy, ale też usprawnienie pracy Sejmu są zasadniczymi argumentami za tymi zmianami – wskazuje Andrzej Grzegrzółka.

Jak zaznacza Andrzej Grzegrzółka, nowe rozwiązania nie spotkały się ze sprzeciwem posłów.

Pozytywnie o zmianach wyraził się także marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Trzytygodniowy tryb pracy Sejmu miałby wejść życie od przyszłego roku. Posiedzenie sejmowej komisji regulaminowej, która rozpatrzy projekt zaplanowano na godz. 16.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj