fot. flickr.com

Powoli kończy się termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie dla rolników

Dobiega końca termin, do którego rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie na 2017 rok. Posłowie wysłuchają dziś informacji resortu rolnictwa nt. wypłat środków za 2016 rok oraz stanu przygotowania systemu informatycznego do wypłat za 2017 rok.

W ostatnich dniach posłowie PO zarzucili Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi, że istnieje zagrożenie, jakoby nie wszyscy uprawnieni mieli dostać unijne środki.

Wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki zapewnia, że rolnicy, którzy złożyli wniosek otrzymają dopłaty.

– W listopadzie ubiegłego roku wypłacane były zaliczki o wysokości 75% dopłat, więc zdecydowanie większość pieniędzy rolnicy po raz pierwszy (właściwie w historii funkcjonowania dopłat) otrzymali w okresie późnojesiennym wtedy, kiedy rzeczywiście można i taniej kupować środki produkcji, i zaopatrzyć swoje gospodarstwo. Pozostała część dopłat jest sukcesywnie wypłacana i wysyłana. Większość rolników już otrzymała środki i ma je na kontach. Wypłaty pozostałej części trwają i zagrożenia co do tego, żeby rolnicy je otrzymali nie ma –  poinformował wiceminister rolnictwa.

W ostatni wtorek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że płatności bezpośrednie za 2016 rok są realizowane na bieżąco i zakończą się w ustalonym wcześniej terminie. Termin składania wniosków na dopłaty za 2017 rok upływa 15 maja.

Dotychczas złożyła je około połowa potencjalnych beneficjentów.

RIRM

drukuj