fot. PAP/Paweł Jaskółka

Poszkodowani w katastrofie w Poznaniu dostaną rządową pomoc

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o przyznaniu środków na wypłatę zasiłków celowych dla osób poszkodowanych w wyniku zawalenia kamienicy na poznańskim Dębcu – podał w środę poznański urząd wojewódzki. Łączna kwota rządowej pomocy wyniesie 438 tys. złotych.

Informację o przyznaniu wsparcia przekazało w środę PAP biuro prasowe Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Jak podano, środki będą przeznaczone na „potrzeby dotyczące pomocy jednorazowej oraz adaptację i wyposażenie lokali mieszkalnych dla poszkodowanych”.

Z wnioskiem o wsparcie zwrócił się w marcu do szefa rządu wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Wnioskowana kwota wynika z szacunków przygotowanych przez poznański samorząd.

Według wyliczeń miasta, wartość niezbędnej pomocy to 547,5 tys. złotych. Lokalny samorząd zadeklarował pokrycie 20 proc. tej sumy.

Do katastrofy budowlanej doszło 4 marca. Budynek częściowo się zawalił, najprawdopodobniej wskutek wybuchu gazu. W ruinach znaleziono ciała pięciu osób, 21 zostało rannych. Ponad 30 poszkodowanych osób trafiło do hotelu. Większość rodzin odebrała już klucze do nowych mieszkań.

W sprawie zdarzenia trwa prokuratorskie śledztwo. Zarzut m.in. doprowadzenia do częściowego zawalenia się kamienicy usłyszał jeden z poszkodowanych w zdarzeniu mężczyzn. Wcześniej Tomasz J. miał zamordować swoją żonę i okaleczyć jej ciało. Mężczyzna został aresztowany. Grozi mu dożywocie.

PAP/RIRM

drukuj