fot. sxc.hu

Poznań: 13 osób z zarzutami ws. handlu ludźmi

13 osób usłyszało zarzuty w związku ze sprawą handlu ludźmi – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Michał Smętkowski. Zlikwidowana przez policję grupa przestępcza sprowadzała do pracy w agencjach towarzyskich kobiety z Ameryki Południowej.

Zatrzymania w tej sprawie miały miejsce we wtorek na terenie całego kraju; w Wielkopolsce, na Mazowszu, Dolnym Śląsku i w woj. łódzkim. Ujęto 13 osób – kobiet i mężczyzn w wieku od 21 do 57 lat.

Prok. Michał Smętkowski powiedział, że zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, handlu ludźmi oraz czerpania korzyści z uprawiania nierządu przez inne osoby. Niektórym prokurator postawił też zarzut wymuszenia rozbójniczego.

„Do sądu skierowane zostały wnioski o tymczasowy areszt wobec 11 osób. Trwają posiedzenia aresztowe. Podejrzanym grożą kary do 10 lat więzienia” – podał rzecznik.

Prokurator ujawnił, że wśród poszkodowanych kobiet są m.in. obywatelki Peru i Polski. Wiadomo, że kobietom z Ameryki Południowej obiecywano pracę w Polsce; po przewiezieniu ich do Europy okazywało się, że mają tu świadczyć usługi seksualne.

Przestępcy mieli działać między grudniem ubiełego roku a wrześniem roku obecnego w Lesznie, Wrocławiu, Warszawie, Ostrowi Mazowieckiej i Białymstoku.

Rzecznik prasowy wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak podał, że policjanci z Poznania badali sprawę od kilku miesięcy.

„Informacje, które do nich docierały wskazywały na to, że osoby wywodzące się z Warszawy i okolicznych miejscowości zajmują się prowadzeniem agencji towarzyskich na terenie Wielkopolski, Dolnego Śląska i Mazowsza. Sprawdzając ten wątek policjanci dowiedzieli się, że do tych agencji były sprowadzane młode kobiety z Ameryki Południowej” – poinformował.

W uzgodnieniu z prokuratorami prowadzącymi śledztwo zaplanowana została akcja zatrzymania podejrzanych i likwidacji agencji towarzyskich.

W realizację sprawy zostali zaangażowani policjanci z różnych jednostek, w tym Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Biura Operacji Antyterrorystycznych, Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji oraz fundacja La Strada.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl