Posłowie upamiętnią ks. abp. Antoniego Baraniaka

Posłowie upamiętnią dziś ks. abp. Antoniego Baraniaka – niezłomnego męczennika w czasach stalinowskich.

W Sejmie ma zostać przyjęta specjalna uchwała, a następnie odbyć się pokaz filmu Jolanty Hajdasz „Żołnierz Niezłomny Kościoła”, który jest zapisem rozmów z ostatnimi żyjącymi świadkami życia byłego metropolity poznańskiego. Otwarta zostanie też przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej wystawa poświęcona osobie ks. abp. Antoniego Baraniaka w 40 rocznicę jego śmierci.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróblewski przypomina, że w czasach stalinowskich ks. abp Antoni Baraniak dał niezwykłe świadectwo wiary, czym zasłużył się dla Ojczyzny.

Mimo brutalnego śledztwa nie zgodził się obciążyć zarzutami prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego. Można powiedzieć, że w ten sposób wpłynął na historię Polski. Uniemożliwiło to rozprawienie się komunistom z Kościołem Katolickim na początku lat 50. Był postacią niezwykle skromną. Jego postać i zasługi były wielokrotnie przypominane przez samego prymasa Stefana Wyszyńskiego, ale także przez Jana Pawła II. Ta postawa arcybiskupa Antoniego Baraniaka była szeroko oceniana, jako postawa heroiczna, także bez wątpienia uzasadnia to przypomnienie tej postaci – powiedział Bartłomiej Wróblewski.

Jak informuje poseł PiS kilka tysięcy osób podpisało petycje do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o pośmiertne odznaczenie kapłana Orderem Orła Białego.

W czerwcu tego roku Instytut Pamięci Narodowej wznowił też umorzone w 2010 r. śledztwo w sprawie fizycznego i psychicznego znęcania się nad metropolitą poznańskim.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl