fot. twitter.com/MinKlimatu

Posłowie do PE domagają się przyspieszenia prac nad zaostrzeniem polityki klimatycznej

Parlament Europejski chce zaostrzenia unijnej polityki klimatycznej. Europosłowie domagają się także przyspieszenia prac nad rozwiązaniami prawnymi w tej sprawie. 

PE chce jeszcze bardziej zaostrzyć zasady polityki klimatycznej. Chce także przyspieszenia pracy nad całym pakietem zmian. Europosłowie domagają się utrzymania europejskiego handlu emisjami. ETS miałby być rozszerzony na sektor transportu i budynków, również prywatnych, już od 2029 roku. Co więcej, bezpłatne uprawnienia będą stopniowo wycofywane od 2027 r. i zniesione do końca 2032 roku. Do tego dochodzi także podatek od śladu węglowego, tzw. CBAM. Parlament Europejski chce objąć mechanizmem chemię organiczną, plastiki, wodór, amoniak oraz emisje pośrednie.

– Pakiet został przyjęty miażdżącą większością głosów. Ku mojemu zdumieniu głosowała za nim nie tylko lewica i zieloni, ale także europejska chadecja – mówił europoseł i ekonomista, dr Zbigniew Kuźmiuk.

Polska ma bardzo jasne stanowisko w sprawie tzw. pakietu Fit for 55.

– Pakiet w całości jest dla nas bardzo trudny, wymagający, a wręcz niemożliwy do osiągnięcia – zaznaczyła minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa.

Polskie władze wskazały, że system ETS musi zostać zlikwidowany lub przynajmniej zawieszony. Nie ma także zgody na rozszerzenia go na sektor transportu i budownictwa. Nasze władze nie zgadzają się także na wprowadzenie zakazu sprzedaży aut z silnikiem spalinowym od 2035 roku.

– Nie jesteśmy dziś na to gotowi. Nikt nie jest gotowy, żeby zaakceptować rok 2035 jako datę zakazu sprzedaży aut z silnikiem spalinowym. Sprzeciwiamy się tej propozycji. Nie ma obecnie możliwości, by mówić o konkretnych datach. Dopóki nie będziemy mieli na rynku aut, które mogą przejechać przykładowo tysiąc kilometrów bez konieczności zatrzymywania się po drodze na dwie godziny, żeby doładować akumulatory. Społeczeństwo nie zaakceptuje takich pomysłów – wskazała minister Anna Moskwa.

Wprowadzenie proponowanych zasad polityki klimatycznej nie będzie jednak łatwe.

– Spójrzmy na realia – wojna na Ukrainie, szalone ceny gazu, ropy, węgla i trudności w zaopatrzeniu – zwrócił uwagę ekspert ds. energetyki, dr Aureliusz Mikłaszewski.

Unijna polityka klimatyczna budzi emocje w wielu krajach.

– Na tym tle w niedalekiej przyszłości może odznaczyć się wyraźny kryzys przywództwa w Europie – powiedział dr Jakub Koper, socjolog.

Polska musi teraz szukać sojuszników, aby zablokować zmiany.

– To są przynajmniej cztery kraje obejmujące przynajmniej 35 proc. ludności UE, więc to nie będzie łatwe – wyjaśnił dr Zbigniew Kuźmiuk.

Jest natomiast szansa na zablokowanie rozwiązań podatkowych, takich jak nowelizacja ETS i CBAM. Podatki muszą bowiem zostać przyjęte jednomyślnie.

– Komisja i Rada muszą zdawać sobie sprawę z tego, że Polska, która ma w sowim miksie energetycznym spory udział energii opartej na węglu, nie pozwoli „zarżnąć” swojej gospodarki, a wiele z tych rozwiązań zmierza w takim kierunku – podkreślił dr Zbigniew Kuźmiuk.

Unijne propozycje doprowadzą do wykluczenia energetycznego wielu grup społecznych w Europie.

– To będzie wiązało się ze wzrostem kosztów życia. Należy oczekiwać, że inflacja będzie zjawiskiem permanentnym przez najbliższych kilkadziesiąt lat. Natomiast z punktu widzenia gospodarki to jest utrata konkurencyjności przez polski i europejski przemysł w skali globalnej – podkreślił prof. Wojciech Piontek, ekonomista.

Biorąc pod uwagę unijną presję w sprawie tzw. walki ze zmianami klimatu, finalnych rozwiązań będziemy mogli spodziewać się już jesienią.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl