Posiedzenie zespołu ds. katastrofy smoleńskiej

W Sejmie zaplanowano na dziś posiedzenie parlamentarnego zespołu ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej. Ma dotyczyć sekcji zwłok ofiar tragedii.

Podczas spotkania mają być omówione możliwości prawne pokrzywdzonych w śledztwie dot. niedopełnienia obowiązków przez prokuraturę przy decyzji o przeprowadzeniu sekcji zwłok.

Status osób pokrzywdzonych w tej sprawie otrzymało 187 bliskich ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r.

Rodziny chcą się naradzić w sprawie postępowania w związku z tym śledztwem. Ono może mieć przełomowe znaczenie w całym śledztwie smoleńskim ze względu na fakt, iż dotyczy jednej z najważniejszych spraw. Mianowicie pokaże zapewne naciski polityczne, które rozstrzygnęły o tym, że prokuratorzy nie dopełnili najważniejszego obowiązku jaki mieli w związku z tragedią smoleńską. Mianowicie nie ustalili przyczyn śmierci ofiar tej straszliwej katastrofy. Jak doszło do tego, to jest podstawowy przedmiot tego śledztwa – powiedział poseł Antoni Macierewicz.

Tymczasem w Rosji trwa rekonesans wojskowych logistyków, który ma określić możliwości przewiezienia Tu-154 M do Polski drogą samochodową.

Wciąż jednak nie ma nawet terminu, kiedy wrak miałby do Polski wrócić. Obecnie jest on w dyspozycji Komitetu Śledczego FR. Ten wciąż stoi na stanowisku, że wydanie szczątków samolotu będzie możliwe dopiero po zakończeniu rosyjskiego śledztwa.

Dziś mija kolejny miesiąc od katastrofy smoleńskiej. W intencji ofiar sprawowane są Msze Św. m.in. o godz. 19 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Transmisję przeprowadzą Radio Maryja i TV Trwam.

Po zakończeniu Eucharystii odbędzie się modlitewny przemarsz pod Pałac Prezydencki.

 

Wypowiedź posła Antoniego Macierewicza


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj