fot. PAP/Łukasz Gągulski

Posiedzenie sztabu kryzysowego w Krakowie

W związku z intensywnymi opadami deszczu w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbywa się posiedzenie sztabu kryzysowego. Biorą w nim udział premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Beata Szydło i minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Wskutek intensywnych opadów deszczu we wschodniej części Małopolski wezbrały lokalne potoki i rzeki.

Najpoważniejsza sytuacja panowała w powiatach: dąbrowskim, tarnowskim, proszowickim i gorlickim. Tereny, które najbardziej ucierpiały odwiedzili w środę premier Mateusz Morawiecki wraz z wicepremier Beatą Szydło.

Szef rządu zapewnił o solidarności z mieszkańcami zalanych terenów oraz o tym, że służby będą tam obecne.

– Nie możemy czasami przewidzieć wszystkich tych klęsk, ale musimy – jako państwo – być obecni. Państwo polskie jest obecne i solidarne z mieszkańcami nie tylko w tych dniach, kiedy dzieje się ta tragedia dla ludzi, którzy tutaj mieszkają. Postaramy się w jak najkrótszym terminie naprawić skutki, które powstały na skutek ulewnych deszczy i przywrócić do normalnego życia wszystko, co uległo uszkodzeniu – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Trudna sytuacja hydrologiczna panuje też na Podkarpaciu, Śląsku i Dolnym Śląsku. W środę zalało ponad tysiąc budynków. W 21 miejscach na południu poziom wody przekroczył stany alarmowe. W ciągu ostatniej doby w całym kraju strażacy interweniowali blisko 1900 razy.

RIRM

drukuj