Posiedzenie ambasadorów UE ws. Białorusi

Posiedzenie ambasadorów UE w sprawie Białorusi

 

Dziś w Brukseli odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie ambasadorów Unii Europejskiej w sprawie Białorusi. Na spotkaniu ma zostać przedstawiona odpowiedź Unii na decyzję białoruskiego reżimu o wydaleniu z Mińska pracowników ambasady Szwecji.

 

Białoruś odwołała w środę wszystkich pracowników swojej ambasady w Szwecji. Następnie wystąpiła do Sztokholmu o odwołanie do końca miesiąca pracowników szwedzkiej ambasady w Mińsku.

 

Ostatnie wydarzenia na Białorusi, pokazują słabość unijnej dyplomacji. Unia nie ma planu na rozwiązanie problemu, brakuje zdecydowanej i przemyślanej reakcji. – mówi.

 

„Unia Europejska od roku nie ma żadnego pomysłu na to jak rozwiązać kwestię białoruską dlatego, że wojna dyplomatyczna  toczy się praktycznie od roku i poprzez wzajemne wydalanie ambasadorów, czy też nakładanie sankcji. Sytuacja jest absolutnie patowa i widać, że tutaj nie ma pomysłu na rozwiązanie problemu politycznego z Białorusi, także przykład polskiego MSZ-tu, który wynajmuje budynki  od firmy białoruskiej, na która nałożono embargo jest przykładem tego jak bardzo dyplomacja unijna jest słaba, niekonsekwentna i w zasadzie straciła kontrolę nad relacjami politycznymi z Unią Europejską” – powiedział Dariusz Sobków, były ambasador tytularny Polski przy Unii Europejskiej.

 

Unia straciła kontrole nad stosunkami z Białorusią. Obserwujemy, zjawisko uniezależniania się tego państwa nie tylko od instytucji Unijnych, ale także od Rosji. Białoruś chce dyktować warunki ,a taktyka, którą stosuje w dyplomacji na to wskazuje.

 

„Rząd białoruski pokazuje regularnie, że pozwala sobie na bardzo dużo, że czuje się mocny w relacjach z Unią Europejską wydala ambasadorów, teraz wydala dyplomatów szwedzkich. W ten sposób jak gdyby pokazuje tez swoją niezależność w stosunku do partnera rosyjskiego. Dlatego, że te zaognienie sytuacji na linii Białoruś- Unia Europejska niewątpliwie podoba się Moskwie. I w ten sposób Łukaszenko gra jak gdyby pomiędzy konfliktem interesów jaki występuje pomiędzy Moskwą a Brukselą. To wszystko jest najlepszym dowodem na to, że Unia Europejska nie ma dzisiaj, nie tylko instrumentów do nacisku na rząd białoruski, ale również nie potrafi zdobyć się na jakiegoś mediatora” – dodaje Dariusz Sobków.

 

Wypowiedź Dariusza Sobkowa:

 


Pobierz Pobierz

drukuj

Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl