Poselska interpelacja ws. działań szefowej MEN-u

Posłowie PiS-u – Barbara Bartuś, Piotr Polak i Robert Telus, wystosowali poselską interpelację skierowaną do Ministra Edukacji Narodowej – Joanny Kluzik-Rostkowskiej, w związku z dyskryminacją Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

Sprawa dotyczy listu szefowej MEN-u, skierowanego do dyrektorów szkół. Pismo minister dotyczyło rzekomych nieprawidłowości w sprawie organizacji warsztatów dziennikarskich realizowanych przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej z Torunia. Sprawa wywołała oburzenie wielu środowisk. Wiele osób pytało, dlaczego minister nie zaniepokoiła się np. zajęciami prowadzonymi w szkołach przez edukatorów seksualnych, na co często skarżyli się rodzice.    

Posłowie w interpelacji wskazują na wiele pozytywnych aspektów związanych z warsztatami organizowanymi przez WSKSiM. Podkreślają, że uczelnia dysponuje odpowiednim sprzętem i fachowcami, przez co uczniowie mają możliwość zdobycia ogromnej wiedzy z dziedziny mediów.

Parlamentarzyści pytają minister także o to, czy takie działanie było zasadne, zarówno pod względem merytorycznym, jaki i ekonomicznym oraz czy organizacja takich warsztatów narusza prawo. Posłowie zastanawiają się, czy nie doszło do dyskryminacji uczelni, prezentującej światopogląd katolicki i patriotyczny.

* * *

Treść interpelacji

Warszawa, 19 marca 2015 r.

Robert Telus
Poseł na Sejm RP

Barbara Bartuś
Poseł na Sejm RP

Piotr Polak
Poseł na Sejm RP

                                                                                                              Sz.P.

                                                                                                              Joanna Kluzik-Roztkowska

                                                                                                              Minister Edukacji Narodowej

INTERPELACJA

W sprawie dyskryminacji Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej oraz działań ograniczających dostęp młodzieży szkół średnich oraz gimnazjów do zajęć umożliwiających zdobycie wiedzy z zakresu medioznawstwa oraz dziennikarstwa

Szanowna Pani Minister

Do szkół średnich w całym kraju wysłany został przez Ministerstwo Edukacji Narodowej list dotyczący organizacji przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej warsztatów medialnych ,,Zrozumieć media,,. List Pani Minister ma jednoznaczny, negatywny wydźwięk zniechęcający dyrektorów placówek do organizowania razem z uczelnią warsztatów medialnych „Zrozumieć media”. Warsztaty dziennikarskie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej organizowane są od ponad pięciu lat. Uczestniczyło w nich przeszło pięć tysięcy uczniów gimnazjów i liceów i do tej pory nie budziło to niepokoju żadnego z ministrów edukacji. Dzisiejsze media odgrywają bardzo ważną rolę w życiu każdego z nas, a w szczególności wśród młodzieży. Dlatego śmiało można powiedzieć, że tematyka związana z tworzeniem i odbiorem faktów medialnych  jest bardzo ważna w odbiorze przez młodego człowieka. Z uwagi na to ,że sam kilkukrotnie organizowałem warsztaty ,,Zrozumieć media,, w kilku miastach województwa łódzkiego , z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić , że warsztaty te prowadzone są w sposób niezwykle profesjonalny oraz obiektywny. Wiedza zdobyta podczas warsztatów nie jest możliwa do zdobycia w trakcie zwykłych zajęć szkolnych. Dlatego uważam ,że przesłane przez Panią pismo jest jaskrawym przykładem dyskryminacji  uczelni, która reprezentuje odmienny od Pani światopogląd ideowy. W związku z powyższym zwracam się o odpowiedź na następujące pytania:

-czy działaniem zasadnym zarówno pod względem merytorycznym jak i ekonomicznym było rozesłanie do szkół średnich w całej Polsce listu zniechęcającego dyrektorów i nauczycieli do uczestnictwa młodzieży szkolnej w warsztatach medialnych ,,Zrozumieć media,, skoro domniemane nieprawidłowości wystąpiły tylko w jednej ze szkół?;

-jaki był dokładny koszt rozesłania listów do szkół dotyczących udziału uczniów w warsztatach medialnych ,,Zrozumieć media,, ; 

– czy organizacja oraz udział uczniów w warsztatach medialnych  ,,Zrozumieć media,, jest zabroniona przepisami prawa;

-czy skierowany do dyrektorów średnich list dotyczący organizacji warsztatów medialnych ,,Zrozumieć media,, nie jest przejawem dyskryminacji uczelni reprezentujących światopogląd katolicko-patriotyczny?

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl