fot. TV Trwam

Poseł PiS J. Mosiński zawiadomi prokuraturę w sprawie słów L. Jażdżewskiego

Poseł PiS Jan Mosiński poinformował PAP, że dziś zawiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez redaktora „Liberte” Leszka Jażdżewskiego. Jego zdaniem, wypowiedź Jażdżewskiego „jest nacechowana nienawiścią do Kościoła katolickiego”.

Jak poinformował PAP Jan Mosiński, zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście Północ złoży drogą pocztową. Zawiadomienie będzie dotyczyło art. 257 Kodeksu karnego, który brzmi: „Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Poseł Jan Mosiński zaznaczył, że zawiadomienie z art. 257 Kk daje upoważnienie prokuratorowi do podjęcia działań z oskarżenia publicznego.

„Jeżeli prokurator dojdzie do wniosku, że postawa pana Jażdżewskiego, jego słowa wyczerpują znamiona czynu zabronionego, to wtedy z urzędu prokuratura będzie wszczynać śledztwo w tej sprawie” – powiedział poseł PiS.

„Wypowiedź pana Jażdżewskiego jest bez wątpienia nacechowana daleko idącą nienawiścią w stronę Kościoła katolickiego, a przecież Kościół katolicki, to jest wspólnota wiernych, gdzie tego typu sformułowania są dla nas wyrazem pogardy” – ocenił Jan Mosiński.

PAP/RIRM

drukuj