„Rzeczpospolita”: Prokurator kontra BBC

Złożono już 44 doniesienia na podstawie nowej ustawy o IPN. Jedno dotyczy brytyjskiego nadawcy – informuje czwartkowa „Rzeczpospolita”.

„Do Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu wpłynęły 44 zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa 55a ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej” – pisze „Rz”.

O dalszych losach każdego z zawiadomień zdecydują prokuratorzy, którzy dostaną konkretne sprawy. „Lada dzień” mają one zostać przesłane oddziałowym komisjom.

Jak podaje dziennik, zawiadomienia – najczęściej o obraźliwych wypowiedziach – przesłano głównie pocztą elektroniczną. Z informacji „Rz” wynika, że kilka z nich dotyczy określeń, które padły w filmach. Na liście znalazły się m.in. produkcja BBC „Auschwitz – fabryka śmierci” – serial, który powstał, aby upamiętnić 60. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz. Pojawia się w nim określenie „polskie getto żydowskie”.

„Scenariusz i produkcja są dziełem Laurence’a Reesa, brytyjskiego historyka i autora kilku książek na temat II wojny światowej. Zgodnie ze zmienioną ustawą o IPN może mu grozić nawet do trzech lat więzienia. Nie ma jeszcze decyzji, czy śledczy zajmą się sprawą. Mogą odmówić śledztwa, wszcząć je lub zawiesić w oczekiwaniu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego” – wskazuje „Rz”.

Prawnicy, z którymi rozmawiała „Rz” przyznają, że jak na dwa tygodnie działania ustawy, 44 wnioski to dużo.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl