J. Mosiński: Projekt dużej ustawy reprywatyzacyjnej odzwierciedla doświadczenie komisji weryfikacyjnej

Projekt dużej ustawy reprywatyzacyjnej to dobry oręż do walki z korupcją – powiedział dziś poseł Jan Mosiński, członek komisji weryfikacyjnej ds. warszawskiej reprywatyzacji w rozmowie z reporterem TV Trwam.

Projekt „w pełni odzwierciedla to wszystko, co zdobyliśmy w sensie doświadczenia podczas prac komisji weryfikacyjnej” – ocenił dokument Jan Mosiński.

– Zawiera w sobie te elementy, które powinny znaleźć się w obrocie prawnym w sposób kompleksowy, usystematyzowany. Oczywiście, kwestią istotną jest wyliczenie kosztów wejścia w życie tej ustawy. To zależy już od metodologii, jaką przyjmie szacujący – czyli wysoka izba – podczas prac nad projektem ustawy – powiedział poseł dodając, że ma nadzieję iż projekt trafi szybko pod obrady Sejmu.

Pytany o propozycję szefa komisji weryfikacyjnej Patryka Jakiego co do zmiany statusu Hanny Gronkiewicz-Walt ze „strony” na „świadka” wskazał: to „pokazuje, że chcemy dojść prawdy”.

– Liczymy na to, że również pani prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej przyjmie to jako zaproszenie – może nie formalne aż tak bardzo, ale jednak – i zweryfikuje swoją dotychczasową postawę przybywając na komisję weryfikacyjną – mówił Jan Mosiński.

Ministerstwo sprawiedliwości przedstawiło wczoraj założenia do projektu tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej. Zakazuje ona zwrotów w naturze oraz kamienic z lokatorami. Projekt przewiduje odszkodowanie nie większe niż 20 proc., a składanie roszczeń reprywatyzacyjnych będzie możliwe tylko przez rok.

RIRM/TV Trwam News

drukuj