fot. PAP

Poseł Macierewicz otrzymał Medal Przemysła II

Poseł Antoni Macierewicz otrzymał Wielkopolski Medal Przemysła II, przyznany mu przez Akademicki Klub Obywatelski im. Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu. Poseł Macierewicz jest drugą, po Jarosławie Kaczyńskim osobą uhonorowaną tym wyróżnieniem. 

Prof. Stanisław Mikołajczak podkreślił zasługi pos. Antoniego Macierewicza w krzewieniu patriotyzmu i w walce z komunizmem.

– Pan Antoni Macierewicz zaczynał działalnością harcerską, organizował KOR, był działaczem opozycji, został też internowany, organizował prasę podziemną, „Solidarność”, był ministrem w rządach Jana Olszewskiego, Jarosława Kaczyńskiego. Zlikwidował WSI, a ostatnio zajmuje się wyjaśnianiem katastrofy smoleńskiej – podkreślił prof. Stanisław Mikołajczak.

Nagrody przyznaje się na cześć Przemysła II, koronowanego 26 czerwca 1295 r. w Gnieźnie, który po 200-letniej przerwie związanej z rozbiciem dzielnicowym, rozpoczął proces jednoczenia państwa. Od jego czasów utrwalił się też wizerunek orła białego, jako godła państwa polskiego.

– Po uroczystości wręczenia tego odznaczenia odbył się występ artystyczny z recytacjami polskiej patriotycznej poezji, które przedstawiła pani Halina Łabonarska i pan Jerzy Zelnik – powiedział prof. Stanisław Mikołajczak.

W trakcie spotkania w Poznaniu, pos. Antoni Macierewicz przedstawił dotychczasowe rezultaty prac kierowanego przez niego zespołu. Jak podkreślił, czeka na wyrażoną przez Donalda Tuska propozycję „naukowej, uczciwej i jawnej” debaty jego ekspertów z ekspertami reprezentującymi rząd. Zaproponował również, by, ze względu na obecność w Poznaniu Akademickiego Klubu Obywatelskiego, to w tym mieście odbyła się debata. 

Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego powstał w 2011 roku w Poznaniu, został założony przez pracowników naukowych z poznańskich uczelni. Zrzesza obecnie ponad 260 osób, przedstawicieli świata nauki z całego kraju. Celem AKO jest – według jego działaczy – propagowanie postaw upowszechniających nowoczesny polski patriotyzm, który łączy pamięć o dokonaniach i tradycjach z działaniami na rzecz rozwoju kraju i przyszłych pokoleń.

RIRM

drukuj