Portugalia: Trybunał Konstytucyjny uznał ustawę legalizującą tzw. eutanazję za niekonstytucyjną

Trybunał Konstytucyjny Portugalii uznał w poniedziałek ustawę o depenalizacji tzw. eutanazji za niezgodną z konstytucją. To trzecia od 2021 r. nieudana próba zalegalizowania tzw. śmierci wspomaganej przez jednoizbowy parlament tego kraju – Zgromadzenie Republiki.

Przepisy, jak wyjaśnił przewodniczący portugalskiego TK, Joao Caupers, zostały zakwestionowane przez większość sędziów Trybunału z powodu możliwości ich “sprzecznego interpretowania”.

Ustawę określił ją jako wadliwą, gdyż nie precyzuje ona, w jakich przypadkach należy dopuszczać pacjentów do tzw. eutanazji.

Główną wadą dokumentu, jak dodał szef TK, jest sformułowanie zawarte w ustawie, że do tzw. śmierci wspomaganej można zakwalifikować osoby “cierpiące fizycznie, psychologicznie i duchowo”.

Joao Caupers wyjaśnił, że konieczne jest dokładne określenie, czy osoba dopuszczona do tzw. eutanazji ma doświadczać wszystkich tych cierpień równocześnie, czy też wystarczy, że odczuwa cierpienie w jednej z tych sfer.

Zatwierdzoną w grudniu przez parlament ustawę o depenalizacji tzw. eutanazji skierował na początku stycznia do TK prezydent Portugalii, Marcelo Rebelo de Sousa. Stwierdził on wówczas, że nowa regulacja jest wadliwa, gdyż w sposób mało precyzyjny określa zasady dopuszczenia pacjenta do tzw. śmierci wspomaganej.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl