Portugalia: rząd likwiduje VAT na podstawowe produkty spożywcze, by zahamować drożyznę

Rząd Portugalii podjął decyzję o zniesieniu podatku VAT na podstawowe artykuły spożywcze – ogłosił w piątek podczas konferencji prasowej w Lizbonie minister finansów Fernando Medina. Dodał, że decyzja ta służy walce z nasilającą się inflacją.

Szef resortu finansów sprecyzował, że jeszcze w marcu powinno się wyjaśnić, jak decyzja o zerowej stawce VAT na podstawowe produkty spożywcze przełoży się na rzeczywiste obniżenie cen tych towarów w sklepach.

„Rząd prowadzi już w tej sprawie rozmowy z udziałem sektora produkcyjno-rolniczego oraz handlowego. Zakończą się one w przyszłym tygodniu” – dodał.

Zapowiedział też, że w najbliższym czasie rząd zapoczątkuje szereg działań, by podnieść siłę nabywczą portugalskich konsumentów. Wśród nich ma być 1-procentowa podwyżka dla pracowników sfery publicznej, a także dotacje finansowe dla producentów rolnych o łącznej wartości 140 mln euro.

W środę premier Antonio Costa powiedział w parlamencie, że jego rząd nosi się z zamiarem obniżenia podatku VAT na artykuły spożywcze.

Obowiązujący dotąd w Portugalii system podatkowy przewidywał trzy stawki podatku VAT na artykuły spożywcze: 6 proc., 13 proc. i 23 proc. Najniższa dotyczyła podstawowych produktów żywnościowych.

Po wybuchu wojny na Ukrainie produkty spożywcze podrożały w Portugalii średnio o 21 proc., czyli ponad trzykrotnie więcej, niż wzrosła inflacja.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl