fot. polskieradio.pl

„Portret damy” z 1833 roku wrócił do Polski

W Warszawie odbyła się dziś uroczystość przekazania wrocławskiemu Muzeum Narodowemu miniatury „Portret damy” z 1833 r. Dzieło, utracone w czasie II Wojny Światowej, udało się odzyskać dzięki współpracy resortu kultury i amerykańskiego FBI.

Autorką odzyskanego obrazu jest Aimee Zoe Lizinka de Mirbel. Miniatura przedstawia popiersie nieznanej z imienia damy sportretowanej na tle obłoków. Na początku II Wojny Światowej  dzieło było kilkakrotnie przenoszone, a następnie prawdopodobnie zostało zrabowane. Losy zabytku były nieznane aż do 2013 roku, kiedy to odnaleziono go w jednej z amerykańskich kolekcji. Dziś, miniatura trafiła do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Ten sukces to zasługa zgodnej współpracy Polski i USA – wskazał podczas uroczystości wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwróciło się o pomoc w odzyskiwaniu zabytku do biura FBI w Warszawie. Skuteczne zadania zespołu „Art Crime Team” Federalnego Biura Śledczego prowadzone na terenie Nowego Yorku oraz nieoceniona pomoc warszawskiego biura FBI doprowadziły do odzyskania miniatury. Odzyskanie „Portretu damy” to kolejny sukces ministerstwa, ale również FBI, ponieważ to jest jeden z kierunków aktywnych poszukiwań i sukcesów – podkreślał prof. Piotr Gliński.

Polskie i amerykańskie instytucje prowadzą wspólne poszukiwania zaginionych dzieł sztuki od czerwca 2013 roku. W ramach współpracy udało się już odzyskać niezwykle cenne dla historii przedmioty, m.in. czapkę więźnia z niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek.

RIRM

drukuj