Port Gdynia buduje sieć kooperacji z przedsiębiorcami japońskimi

W dniach 21-22 stycznia 2020 roku, przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. wzięli udział w oficjalnej misji gospodarczej rządu polskiego z udziałem Premiera RP Mateusza Morawieckiego w Tokio.

Głównymi tematami rozmów w Tokio, były  innowacje w energetyce i inwestycje infrastrukturalne. W spotkaniach, oficjalnych oraz sesjach biznesowych organizowanych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu, wzięło udział kilkuset japońskich przedsiębiorców oraz polskie firmy z planami ekspansji na rynki azjatyckie.

Port Gdynia zaprezentował strategiczną inwestycję – Port Zewnętrzny o wartości 3,2 mld złotych, która realizowana jest w formule partnerstwa publiczno- prywatnego. W spotkaniach uczestniczył przedstawiciel firmy Ernst & Young, jednej z trzech firm, będących doradcą transakcyjnym tej inwestycji.

Według Narodowego Banku Polskiego, Japonia jako jeden z dwóch największych inwestorów z Azji ulokowała w Polsce  955 mln USD w 2018 roku.

„Jestem przekonany, że przyciągniemy do Polski kolejne inwestycje w wysokości 5-7 mld zł, dodatkowe tysiące miejsc pracy” – powiedział  premier Mateusz Morawiecki.

Polskie firmy w ciągu ostatniej dekady zwiększyły eksport do Japonii ponad dwukrotnie – z 270 mln euro w 2008 r. do 566 mln euro w 2018 roku.

Podczas spotkań biznesowych przedstawiciele Portu Gdynia zaprezentowali inwestycję Port Zewnętrzny, która zdynamizuje polski eksport drogą morską.

Na sztucznym lądzie, w oparciu o istniejące nabrzeża: Śląskie i Szwedzkie, powstanie głębokowodny terminal kontenerowy, z funkcjonalnością obsługi morskich farm wiatrowych (offshore), zwiększając powierzchnię portu o 151 ha. Zdolności przeładunkowe Portu Gdynia wzrosną o 2,5 mln TEU oraz powstanie ponad 700 nowych miejsc pracy.

„Stosunki gospodarcze pomiędzy Japonią a Polską są dla portu kolejną perspektywą na  zwiększenie potoku ładunków z i do Azji. Z bardzo dużym zainteresowaniem środowisk biznesowych spotkała się nasza strategiczna inwestycja – Port Zewnętrzny. Jesteśmy w stanie wiele zaoferować naszym potencjalnym partnerom z Japonii. Po sesji spotkań biznesowych widzimy możliwości współpracy w wielu obszarach” – podkreślił Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.

Polska charakteryzuje się jednymi z najlepszych warunków dla biznesu i inwestorów pod względem sprzyjającej, stabilnej sytuacji gospodarczej. Polska jest dostrzegana jako kraj o dogodnych warunkach inwestycyjnych ze względu na stopień przedsiębiorczości, stabilność gospodarczą, stopień innowacyjności, wykwalifikowanych pracowników i dynamikę rozwoju.

Przedstawiciele ZMPG S.A. odbyli szereg spotkań biznesowych z lokalnymi przedsiębiorcami oraz na szczeblu rządowym z premierem Japonii Shinzo Abe. Efektem rozmów jest zaplanowana rewizyta przedstawicieli japońskiego biznesu w Polsce.

Port Gdynia/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl