Ponowny pogrzeb śp. Teresy Walewskiej – Przyjałkowskiej

Śp. Teresa Walewska – Przyjałkowska zginęła 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. Podczas ekshumacji okazało się, że ciało śp. Teresy Walewskiej – Przyjałkowskiej, zostało pomylone z ciałem śp. Anny Walentynowicz.

Śp. Teresa Walewska – Przyjałkowska byłą wieloletnią wiceprezes fundacji „Golgota Wschodu” oraz prezesem Stowarzyszenia Krzewienia Kultu św. Andrzeja Boboli. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godzinie 13.00 – konduktem, który wyruszy spod Bramy nr 6 na Starych Powązkach.

Następnie o godz. 14.40 w kościele św. Karola Boromeusza w Warszawie będzie sprawowana Msza św. żałobna.

Halina Kurpińska, członek zarządu fundacji „Golgota Wschodu”, wspomina śp. Teresę Walewską – Przyjałkowską, jako osobę pracowitą i niezwykle oddaną utrzymywaniu pamięci o Katyniu.

– Śp. Teresa Walewskiej – Przyjałkowska była niezwykle mądrą, dobrą kobietą i odpowiedzialnym człowiekiem. Jako pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej, jest bardzo mile wspominana przez swoich studentów. Natomiast my z fundacji Golgota Wschodu znaliśmy jej niespożytą energię i siłę, którą poświęcała śp. Ks. Prałatowi Zdzisławowi Peszkowskiemu i idei istnienia naszej fundacji. Ostatnie lata swojego życia poświęciła promowaniu idei pamięci o Katyniu i pięciu tez ks. Prałata: Prawda, Pamięć, Prawo, Przebaczenie i Pojednanie – powiedziała Halina Kurpińska.

To właśnie z inicjatywy Teresy Walewskiej – Przyjałkowskiej w 2002 r. w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie dokonano intronizacji obrazu Matki Bożej Kozielskiej, namalowanego na podstawie płaskorzeźby wykonanej w obozie NKWD w Kozielsku.

W 2003 roku obraz poświecił papież Jan Paweł II.

– Swoją działalność na początku lat ‘90 oparła o stworzone przez siebie  Stowarzyszenie  Krzewienia Kultu Św. Andrzeja Boboli. Organizowała wiele wyjazdów i pielgrzymek śladami tego świętego. Napisała również wiele publikacji na ten temat. Natomiast św. Andrzej Bobola, jakby przywiódł p. Teresę do naszej fundacji bo szukała śladów, obrazów  i dotarła do Ks. Prałata. Od tamtej pory swój cały czas dzieliła pomiędzy działalność fundacji i prowadzenie stowarzyszenia – dodała Halina Kurpińska.

Wypowiedź Haliny Kurpińskiej


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl