W poniedziałek spotkanie prezydenta z władzami klubu Kukiz’15 ws. referendum

W poniedziałek o godz. 15.00 prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydium klubu Kukiz’15; tematem rozmów będzie projekt konstytucyjnego referendum konsultacyjnego – poinformował we wtorek PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Jak zaznaczył prezydencki minister, spotkanie odbędzie się na prośbę lidera Kukiz’15 Pawła Kukiza i będzie kolejnym z cyklu rozmów poświęconych kwestii zaproponowanego przez prezydenta referendum, którą rozpocznie czwartkowe spotkanie z marszałkami Sejmu i Senatu.

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz’15), który ma wziąć udział w poniedziałkowym spotkaniu, powiedział PAP, że przedstawiciele jego ugrupowania będą chcieli porozmawiać z prezydentem Dudą o szczegółach zaproponowanego przez niego referendum – m.in. o pytaniach i o tym, jak powinna wyglądać poprzedzająca je debata.

„Chcielibyśmy zaangażować w nią jak najszerzej społeczeństwo obywatelskie” – zaznaczył polityk.

„Paweł Kukiz powtarza, że potrzebujemy nowej konstytucji od dawna; cieszymy się, że pan prezydent wyszedł z inicjatywą referendum, bo nowa ustawa zasadnicza rzeczywiście powinna powstawać w wyniku debaty ogólnospołecznej, a nie gdzieś w zaciszu gabinetów partyjnych” – mówił Tyszka.

Jak dodał, sam chce w poniedziałek namawiać prezydenta m.in. do zorganizowania referendum łącznie z wyborami samorządowymi w dniach 10-11 listopada (zgodnie z tą propozycją oba głosowania miałyby być dwudniowe).

Prezydent zapowiedział, że zwróci się do Senatu, aby referendum mające na celu nakreślenie fundamentu przyszłej konstytucji odbyło się 11 listopada 2018 r. Zdaniem prezydenta Polacy powinni się w nim wypowiedzieć co do przyszłości ustrojowej swojego państwa – m.in. na temat roli prezydenta, Sejmu, Senatu. Wyniki referendum miałyby stać się następnie podstawą przygotowania projektu nowej ustawy zasadniczej. 11 listopada 2018 r., to również wynikająca z Kodeksu wyborczego data wyborów samorządowych.

Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe ma prawo zarządzić Sejm lub prezydent za zgodą Senatu.

PAP/RIRM

drukuj