Ponad milion osób towarzyszy Papieżowi w portugalskiej Fatimie

Ponad milion osób z 51 krajów świata wzięło udział w wieczornej modlitwie z Ojcem Świętym w sanktuarium w Fatimie. Wśród pielgrzymów, którzy uczestniczyli w głównych obchodach stulecia objawień maryjnych, znalazło się kilka tysięcy Polaków.

Blisko 1200 Polaków przybyło w 20 dużych grupach. Wiele innych, które nie zostały zarejestrowane przez władze sanktuarium, dotarły do Portugalii zarówno z Polski, jak i z innych krajów Europy, w których żyją Polacy, m.in. z Wielkiej Brytanii oraz Irlandii.

Dominują w Fatimie oczywiście Portugalczycy, którzy przybyli do sanktuarium z wszystkich regionów swego kraju. Wśród nich są również liczni portugalscy emigranci z Europy, Afryki i Ameryki Południowej.

Jak powiedział PAP Ricardo Oliveira, 40-letni pielgrzym, który do Fatimy dotarł pieszo z Lizbony, uczestnicy wieczornej modlitwy z papieżem gromadzili się już w godzinach porannych na głównym placu sanktuarium.

– Pomimo wielkich tłumów w Fatimie główny plac został zapełniony dopiero na dwie godziny przed dotarciem Franciszka do sanktuarium – powiedział Oliveira.

Także inny pielgrzym, pochodzący ze stolicy Jose Santos, przyznał, że większość wiernych obecnych na głównym placu przed Kapliczką Objawień pojawiło się dopiero po wylądowaniu papieża w Portugalii.

– Po wyświetleniu na usytuowanych na terenie Fatimy licznych telebimach przylotu papieża bardzo wielu pielgrzymów weszło na główny plac sanktuarium. Moim zdaniem jest na nim obecnie około 400 tys. osób – zauważył Santos.

Papież przybył do Portugalii w piątek wczesnym wieczorem, lądując w oddalonej o ponad 30 km od Fatimy bazie wojskowej Monte Real. Na lotnisku powitał go prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa, a także przedstawiciele rządu, Kościoła i sił zbrojnych.

Po trwającym łącznie półtorej godziny pobycie w Monte Real, gdzie papież rozmawiał z prezydentem i modlił się w kaplicy bazy wojskowej, Ojciec św. Franciszek odleciał helikopterem na stadion miejski w Fatimie. Stamtąd udał się papamobile do oddalonego o ponad 5 km Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej na główne uroczystości stulecia objawień maryjnych.

W sobotę rano papież odprawi w Fatimie Mszę św. kanonizacyjną dwójki małych uczestników objawień z 1917 roku, Franciszka Marto, i jego siostry Hiacynty. Portugalczycy zostali ogłoszeni błogosławionymi przez św. Jana Pawła II podczas jego trzeciej, a zarazem ostatniej wizyty w Fatimie, 13 maja 2000 roku.

PAP/RIRM

drukuj