Pomyślny test rakietowego pocisku antybalistycznego w USA

W bazie wojskowej USA na Hawajach przeprowadzono w czwartek pomyślny test rakietowego pocisku antybalistycznego typu SM-3, który będzie wykorzystywany w ramach tarczy antyrakietowej mającej powstać do końca tego roku w Rumunii oraz do 2018 roku w Polsce.

Przedstawiciel koncernu zbrojeniowego Raytheon Company, który jest światowym potentatem w produkcji uzbrojenia, ocenił, że kolejny pomyślny test pocisku antybalistycznego SM-3 jest gwarancją, że zlokalizowana na lądzie część amerykańskiego „Systemu Bojowego Egida” (Aegis Combat System), tzw. „Egida Wybrzeże”, zyska zdolność operacyjną zgodnie z planem i będzie uruchomiona jeszcze w tym roku w Rumunii, a w 2018 roku również w bazie Rędzikowo w Polsce.

Rzecznik Agencji Obrony Antybalistycznej, która w ramach Departamentu Obrony USA, odpowiada za amerykański program tzw. tarczy antyrakietowej, poinformował ze swej strony, że test polegał na wystrzeleniu przez wojskowy samolot transportowy C-17 celu imitującego rakietę średniego zasięgu, który został następnie unieszkodliwiony przy użyciu wystrzelonego z wybrzeża interceptora SM-3, który jest przechwytującym rakietowym pociskiem antybalistycznym nowej generacji.

Próba została przeprowadzona w amerykańskiej bazie wojskowej zlokalizowanej na należącej do archipelagu hawajskiego wyspie Kauai na Oceanie Spokojnym.

Amerykański program obrony przeciwrakietowej został ogłoszony przez prezydenta Baracka Obamę we wrześniu 2009 roku. Opiera się na okrętach wojennych wyposażonych w system AEGIS, którego elementem są rakiety SM-3 używane są do ochrony wojsk USA w Europie. Z czasem system ma być wzbogacony o radary rozlokowane w Europie Południowej. W następnej fazie USA przewidują umieszczenie lądowej wersji rakiet SM-3 w krajach sojuszniczych w Europie. Około 2018 roku elementy projektowanej tarczy antyrakietowej USA mają być rozmieszczone także w Polsce, gdzie ma też zostać zainstalowany radar naprowadzający.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl