Pomóż syryjskim dzieciom widzieć świat – akcja PCPM kupowania okularów

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej prowadzi akcję wsparcia syryjskich dzieci poprzez kupowanie dla nich okularów. Organizacja chce pozwolić im spojrzeć w przyszłość wyraźnie i z nadzieją, gdyż często wychowywane w pomieszczeniach, gdzie brakuje oświetlenia oraz przy złych warunkach higienicznych – cierpią na infekcje oczu.

Wizyta u okulisty i zakup okularów to wydatek, na który nie mogą pozwolić sobie rodzice syryjskich dzieci. Koszt jednej pary szkieł to około 40 dolarów, a w szczególnych przypadkach może dochodzić do 120 dolarów. Większość małych pacjentów nigdy nie miała przeprowadzonego badania wzroku. Oprócz wysokich kosztów przeszkodą jest również odległość od okulisty. Najbliższy znajduje się w Trypolisie, 50 km od miejscowości Bire, gdzie Syryjczyków wspiera Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Niewyraźne widzenie i bolące oczy utrudniają dzieciom naukę w szkole. Problemy w nauce powodują wstyd, dlatego wycofują się ze wspólnych zabaw i izolują. Ich sytuacja pogarsza się z dnia na dzień, ponieważ nieleczone wady wzroku pogłębiają się i mogą prowadzić do częściowej lub całkowitej ślepoty.

W maju br. przy działającej już klinice PCPM otworzyło gabinet okulistyczny w Bire. Było to możliwe dzięki środkom z programu Polska Pomoc i Australian Aid. Organizacja zakupiła także 80 par okularów dla syryjskich dzieci.

– Jedna para okularów może zmienić czyjeś życie. Mieliśmy przypadek dziewczynki z wadą -17. Praktycznie niczego nie widziała. Wyobraźcie sobie, jak się czuła, gdy dostała okulary i zaczęła normalnie funkcjonować? – opowiada Ewa Pintera z libańskiej misji PCPM.

Więcej informacji znajduje się [tutaj].

RIRM

drukuj