Asad może zapobiec interwencji zbrojnej USA

Sekretarz stanu USA John Kerry powiedział w Londynie, że prezydent Syrii Baszar al-Asad może zapobiec interwencji zbrojnej USA, jeśli przekaże wspólnocie międzynarodowej całą swoją broń chemiczną. Dodał, że tylko rząd kontroluje ten arsenał.

Kerry powiedział, że Asad musiałby oddać broń chemiczną w ciągu tygodnia, dodał jednak, że syryjski prezydent nie jest gotów na takie rozwiązanie i nie może tego zrobić.

Broń chemiczna w Syrii (…) jest ściśle kontrolowana przez reżim przez samego Asada, jego brata Mahera al-Asada i jednego generała. Tylko ci trzej ludzie sprawują kontrolę nad przemieszczaniem i stosowaniem broni chemicznej – powiedział szef amerykańskiej dyplomacji na konferencji prasowej zorganizowanej po jego spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Williamem Hague’iem.

Maher al-Asad jest przywódcą syryjskiej Gwardii Republikańskiej i elitarnej dywizji pancernej.

Departament Stanu poinformował po wystąpieniu Kerry’ego, że jego uwaga dotycząca oddania broni przez Asada „była figurą retoryczną”.

Jennifer Psaki, rzecznik amerykańskiej dyplomacji, powiedziała z naciskiem, że nie należy interpretować wypowiedzi sekretarza stanu jako ultimatum lub oferty negocjacyjnej skierowanej do „brutalnego dyktatora”, który nie jest godzien zaufania.

 

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl