fot. PAP/EPA

Pomorskie: Silny wiatr i awarie linii energetycznych

Silny wiatr, w strefie nadmorskiej w porywach nawet do 90 km/h na godzinę, wieje w piątek od godzin popołudniowych w Pomorskiem. W wyniku uszkodzeń linii energetycznych bez prądu jest ok. czterech tysięcy odbiorców.

„Dość silny wiatr utrzyma się do godzin porannych w sobotę, a potem powinien słabnąć” – powiedział dyżurny oddziału Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Gdyni, Piotr Żurawski.

W porywach wiejący od godzin popołudniowych wiatr na terenach nadmorskich osiąga prędkość ok. 90 km/h, w głębi lądu zaś ok. 75 km/h.

Pomorscy strażacy zanotowali ok. 80 interwencji.

Najwięcej w powiatach puckim, kartuskim, wejherowskim oraz Słupsku i okolicach. Najczęściej wzywani byliśmy do usunięcia powalonych drzew na jezdniach i drogach, połamanych konarów, uszkodzonych reklam. Nikt nie został poszkodowany – powiedział st. asp. Wiesław Obłoński z Wojewódzkiego Centrum Koordynacji Ratownictwa w Gdańsku.

Wichura spowodowała uszkodzenia linii energetycznych. Bez prądu w piątek w godzinach popołudniowych w Pomorskiem jest ok. czterech tysięcy gospodarstw m.in. w regionie Gdańsk (Kokoszki, Barniewice, Klukowo, Owczarnia), gminach: Chmielno, Kartuzy, Lipusz, Pruszcz Gdański, Sierakowice i Stężyca. Według informacji podanych przez spółkę Energa-Operator, wszystkie awarie mają być do północy usunięte.

PAP

drukuj