gov.pl/web/rolnictwo

Pomoc dla rolników. Minister rolnictwa zapowiada, że będą wyższe dopłaty i rekompensaty dla hodowców trzody chlewnej

Będą wyższe dopłaty i rekompensaty dla hodowców trzody chlewnej w związku z afrykańskim pomorem świń – zapowiedział w Pułtusku wicepremier, minister rolnictwa, Henryk Kowalczyk.

W związku z afrykańskim pomorem świń i niskimi cenami skupu żywca wielu rolników zastanawia się nad zaprzestaniem chowu trzody chlewnej. W odpowiedzi Henryk Kowalski zapowiedział wsparcie. [czytaj więcej] 

Z jednej strony będzie udzielana pomoc związana z utrzymaniem loch. Przede wszystkim wykorzystamy instrument dobrostanu zwierząt i wprowadzimy dopłaty za dobrostan zwierząt, bo takie dopłaty nie wymagają żadnej notyfikacji Unii Europejskiej, co jest niezwykle ważne – poinformował minister rolnictwa.

Wicepremier Henryk Kowalski wskazał również, że drugiej strony chodzi o to by ci, którzy zostali zmuszeni zawiesić hodowlę z powodu ASF, otrzymali rekompensatę.

Dotychczasowy poziom rekompensat za przestój w hodowli będzie podniesiony i to wielokrotnie. Przymierzamy się do tego, aby stawiki zostały podniesione o 5 lub 6 razy – wskazał minister Henryk Kowalczyk.

Wicepremier dodał, że trwają rozmowy z resortem klimatu i środowiska nad przepisami mającymi zdyscyplinować myśliwych w wykonywaniu odstrzału dzików. Przekazał, że rząd „przymierza” się do tego, aby myśliwym, którzy nie wykonują odstrzałów sanitarnych, odbierać dzierżawy kół łowieckich.

TV Trwam News

drukuj