fot. pixabay.com

Szef OECD prognozuje, że wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie po ok. 5 proc. w 2021 i 2022 roku

Wzrost gospodarczy w Polsce sięgnie ok. 5 proc. w 2021 r. i utrzyma się na podobnym poziomie w 2022 r. – ocenił w poniedziałek Mathias Cormann, sekretarz generalny OECD. Dodał, że od 2023 r. wzrost zacznie „nieznacznie słabnąć, ale nadal pozostanie silny”.

Jak powiedział w poniedziałek Mathias Cormann, sekretarz generalny OECD, Polska gospodarka radzi sobie w pandemii „wyjątkowo dobrze”.

Szef OECD przewiduje, że wzrost gospodarczy w Polsce „sięgnie ok. 5 proc w 2021 r., na poziomie 5 proc. utrzyma się też w 2022 roku”.

„Wzrost zacznie słabnąć nieznacznie od 2023, ale nadal pozostanie silny” – prognozuje.

Wskazał też na kwestie związane z presją inflacyjną. Według niego, nie ona ma w pełni trwałego charakteru, ale – jak podkreślił – należy „uważnie obserwować m.in. potencjalne ryzyka i bardzo ostrożnie na nie reagować” – zaznaczył.

„Sądzimy, że pewne elementy presji inflacyjnej mają charakter przejściowy, są związane z niedopasowaniem podaży i popytu w następstwie pandemii” – powiedział.

Przyznał, że popyt odrodził się znacznie mocniej niż się tego spodziewano. Z kolei podaży odrobienie zaległości zajęło więcej czasu, co miało związek m.in. z wyzwaniami logistyczno-transportowymi wynikającymi z pandemii. Wymienił też czynniki związane ze wzrostem cen energii.

„W przypadku Polski, ze względu na siłę polskiej gospodarki, silny wzrost, niski poziom bezrobocia, istnieje ryzyko, że utrzyma się presja płacowa – aby tego uniknąć potrzebne będą (…) korekty w polityce monetarnej i fiskalnej, czego polskie władze są (…) świadome” – wskazał.

W jego opinii Polska wkroczyła w koronakryzys „relatywnie silna jeśli chodzi o kondycję fiskalną” – zaznaczył. Wskazał w tym kontekście m.in, na stosunek zadłużenia do PKB, który w Polsce – mimo kryzysu – nadal nie przekracza 60 procent.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl