fot.PAP/Lech Muszyński

W stolicy powstanie pomnik Danuty Siedzikówny „Inki”

3 października w Warszawie zostanie odsłonięty pomnik Danuty Siedzikówny „Inki”, zamordowanej przez komunistów sanitariuszki Armii Krajowej poinformował „Nasz Dziennik”.

Pomnik stanie na terenie kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika na warszawskiej Woli. Jego odsłonięcie poprzedzi Msza św.

W Eucharystii wezmą udział m.in. organizacje kombatanckie, historycy IPN oraz mieszkańcy stolicy. Podczas uroczystości odsłonięcia pomnika przewidziany jest również festyn patriotyczny.

Prof. Wojciech Polak, historyk, przypomina, że „Inka” to ważna postać w historii naszego narodu, która przez lata była niedoceniana.

„Inka” jest symbolem Żołnierzy Niezłomnych, tych którzy po 1944 roku podjęli walkę z komunistycznym systemem. Jest także symbolem komunistycznego bestialstwa. Częścią tego odzyskiwania pamięci o tym ważnym okresie historii Polski, o walce z komunizmem w latach 40-50 XX wiku. Odzyskiwania pamięci przede wszystkim o tych ludziach – Żołnierzach Niezłomnych, którzy mieli zniknąć z kart historii  – zaznacza historyk.

Odsłonięcie pomnika Danuty Siedzikówny „Inki”, zainicjował jeden z mieszkańców Warszawy. Pokryje on w całości koszty związane z powstaniem monumentu.

RIRM

drukuj