Polskie Towarzystwo Ziemiańskie krytyczne wobec projektu dużej ustawy reprywatyzacyjnej

Polskie Towarzystwo Ziemiańskie krytykuje projekt tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej. Zgodnie z propozycją Ministerstwa Sprawiedliwości prawo do rekompensat nie przysługuje osobom poszkodowanym dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z 6 września 1944 roku.

Dotyczył on przeprowadzenia reformy rolnej, która najbardziej dotknęła ziemian. Na jego mocy komuniści znacjonalizowali około 10 tys. majątków o powierzchni 3,5 mln hektarów.

Ziemianie popierają zamiar uregulowania kwestii reprywatyzacji, jednak – jak mówią – propozycje resortu sprawiedliwości są nie do przyjęcia. Zgodnie z nimi całe środowisko ziemiańskie zostało wykluczone z ustawy reprywatyzacyjnej.

Marcin Konrad Schirmer, prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, ocenia, że pierwotna wersja ustawy jest niezgodna z konstytucją.

– Po szczegółowym zapoznaniu się z gotowym tekstem projektu, stwierdziliśmy, że nie spełnia on podstawowych kryteriów dotyczących tego, żeby projekt był zgodny z konstytucją, rzetelny i uczciwy. Z faktu, że nasz majątek został przejęty przez komunistów z dekretu reformy rolnej, nie mamy tytułu do składania roszczenia, a tym samym nie mamy prawa do uzyskania żadnego odszkodowania. Nasze zaniepokojenie budzą pewne zapisy, które wydają się być – delikatnie mówiąc – nie do końca konstytucyjne, np. obowiązek wygaszenia postępowania sądowego, czyli niepozostawienia osobom, które mają roszczenia, alternatywnej możliwości dochodzenia swoich roszczeń – wskazuje Marcin Konrad Schirmer.

Polskie Towarzystwo Ziemiańskie analizuje projekt ustawy reprywatyzacyjnej. Pod koniec tygodnia ma przedstawić Ministerstwu Sprawiedliwości ocenę skutków regulacji.

Ziemianie przedstawią również swoje propozycje, w którym kierunku projekt tzw. dużej reprywatyzacyjnej powinien pójść.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl